KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
Mlularuka i inne -
(dodano: 27 Nov 2007, 15:43)

Sądzono, że zwierzę, zwane przez miejscową ludność pod nazwą mlularuka lub latający szakal jest nieznanym gatunkiem nietoperza, które sieje spustoszenie wśród mango i owoców granatów. Myślano, że zwierzę to stanowi lokalną legendę lub odpowiada opisowi znanego już nietoperza. Do czasu. W 1927 roku ekspedycja z Uniwersytetu Harvard pod przewodnictwem Dr Loveridge wyjaśniła tajemnicę. Zwierzęciem nie był nietoperz, lecz nieznany gatunek latającej wiewiórki (flying squirrel) o długości ok 65. cm. Współcześnie odkryć takich właśnie kryptyd będziemy dokonywać. Nie zawsze będą to zwierzęta o takiej pozycji systematycznej o jaką je posądzamy.

Takim gatunkiem był hipopotam karłowaty będący najpierw świnią czy panda mała, która początkowo była himalajskim lisem. Czy takim też zwierzęciem może być niedźwiedź z Nandi czy Yeti.Takim zwierzęciem może być wodny tygrys Aypa z Brazyli czy crowing crested cobra zwierzę z grzebieniem na głowie i potrafiące piać. Czy te zwierzęta, są takimi jakimi muszą być, ze względu na przejrzystość relacji, czy są takimi jakimi stworzyła je natura?
Komentarze | Napisz komentarz
 

Nowy andyjski gryzoń - o odkryciu Dr Emmons
(dodano: 27 Nov 2007, 14:10)

Jest to zwierzę opisane z górą dziesięć lat temu. Dlaczego więc pojawia się w newsach? Zwierzę to zostało odkryte przez członka Smithsonian Institution i naukowego doradcę Amazon Conservation Association panią Louise Emmons. Amerykańska uczona nie poprzestała na tym.
Niewielki gęsto owłosiony gryzoń z całkiem nowego rodzaju, został odkryty w dramatycznych okolicznościach na wysokości 700 metrów - poniósł śmierć w pysku łasicy andyjskiej.


Cuscomys ashaninka.
Photo courtesy of Louise Emmons


"Fakt, że zwierzę tak duże pozostało nieodkryte przez tak dugi czas, skłania do poważnego zastanowienia się jak dużo jeszcze gatunków pozostaje nieodkrytych. - powiedziała po okryciu Dr Emmons.

Dr Emmons mówi dalej - "To pokazuje jak ulotne nawet całkiem duże ssaki lasu mogą istnieć. Nie spodziewaliśmy się znaleźć, czegoś takiego w tak dziwnej sytuacji."

Uczona sporządziła m.in wiele opisów naukowych słabo poznanych tropikalnych ssaków, w tym wilczka krótkouchego, małpy molocha, tupai, ocelotów, aguti, arirani itd. Odwiedziła m.in lasy tropikane wszystkich szerokości georaficznych gdzie badała wiele gatunków ssaków.
Napisała takie książki jak:  Sounds of Neotropical Rainforest Mammals: An Audio Field Guide czy  Neotropical Rainforest Mammals: A Field Guide.

Andy są miejsce gdzie ten gatunek ma zapewne i swoich krewnych. Jednak to Louis Emmons jest twórczynią odkryć kolejnych gatunków jak i opisów gatunków wciąż nieznanych tzw. kryptyd. A są wśród nich nieopisany krewny brazylijskiego drzewnego jeżozwierza Koopmana odkrytego przed 15-oma laty(Emmons, 1999). Są tam też i inne gatunki ssaków tropikalnych.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kryptokrewne znanych- pekari, kot rogaty i słoń wodny
(dodano: 27 Nov 2007, 11:34)

Słyszeliśmy ostatnio o odkryciu olbrzymiej pekari zwanej przez miejscowych caitetu-mundé, parzystokopytnym z dorzecza Rio Aripuany, ze stanu Mato Grosso. Zwierzę to do niedawna było całkiem nieznane dla nauki. Nie jest to jednak ostatnie z tych ssaków: nauka kryptozoologiczna natrafiła ostatnimi laty na ślad innej jeszcze południowoamerykańskiej świni. Jest nią esakar-paki - zwierzę z mglistych lasów Sangay National Park w Ekwadorze.

Czy w najbliższych miesiącach i to zwierzę zostanie opisane? Czy i zwierzę takie jak słoń wodny z Mai-Ndombe i Tumba czy kot-żyrafa z Sundajskich Alor i Solor też istnieją. Nigdy nie można tego wykluczyć.


[color=red]słoń wodny o głowie bez kłów, z trąbą 60 cm.[/color]
Komentarze | Napisz komentarz
 

Skamieliny x 2
(dodano: 24 Nov 2007, 19:43)

[url=http://www.upi.com/NewsTrack/Science/2007/11/23/museum_receives_reptile_giraffe_fossils/7931/]United Press International[/url]



W czasie wykopalisk w Alpach znaleziono kości liczące sobie ~230 milionów lat.
Należą one do trzech jaszczurów, przedstawicieli gatunku Tanystropheus, zwanych
"gadzimi żyrafami" z powodu bardzo długich szyj. Skamieliny zostały przekazane
do Muzeum Historii Naturalnej w Milanie.

[url=http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-11/yu-3sf112107.php]EurekAlert[/url]

Z kolei w Niemczech (rejony miasta Prüm) znaleziono szczypiec gigantycznego skorpiona morskiego - Jaekelopterus rhenaniae. Ma on ~390 milionów lat, 46 cm długości i należy do jednego z dwóch największych gatunków stawonogów znanych do tej pory – jego całkowitą wielkość szacuje się na 2,5 metra.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Dobsegna
(dodano: 20 Nov 2007, 21:06)

Historia pewnej krytydy, która niszczy kolejne schematy. Czy możliwe było przejście ssaków łożyskowym prze linie Wallace'a?

Dobsegna jest nieznanym psowatym zamieszkującym odległe góry Nowej Gwinei. Jest zwierzęciem papuasów, którzy tak nazywają zwierzę podobne do psa. W 1990 roku w parku narodowym Gunung Lorentz (Irian Jaya) i gór Giluwe po indonezyjskiej stronie wyspy widziano dobsegnę. Kryptozoolodzy pokazali papuasom zdjęcia wilka tasmańskiego, ci zaś twierdzili że zwierzę przypomina dobsegnę. Czy jednak dobsegna rzeczywiście istnieje i czy jest torbaczem?

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz