| Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii. Jeśli nazwa "kryptozoologia" nic Ci nie mówi, już spieszymy z wyjaśnieniami. Kryptozoologia (z gr. kryptos - ukryty, zoon - zwierzę, logos - nauka) to nauka biologiczna o najszerszych horyzontach poznawczych, zajmująca się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Dzięki tej stronie dowiesz się czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, do których oficjalna zoologia odwraca się plecami, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj. |
Mike i Greg Warnerowie w poszukiwaniu wielkiej anakondy
(dodano: 12 Sep 2010, 20:15)
Jak donosi serwis BigSnake.net, badacze Mike i Greg Warnerowie planują powrót w rejon peruwiańskiej części Amazonki.
W opublikowanym niedawno materiale wideo Mike objaśnia bliżej ekspedycyjne plany - jednym z nich jest wykonanie serii zdjęć i filmów, które zostaną opublikowane po powrocie z wyprawy. Celem badaczy jest znalezienie dowodów na istnienie wielkiej 40-metrowej anakondy, na ślady której natrafili w 2009 roku przy okazji innej wyprawy badawczej.
Nietypowa gazela Thomsona sfotografowana w Kenii
(dodano: 29 Aug 2010, 18:16)
Paolo Torchio, mieszkający od 20 lat w Kenii włoski fotograf, opublikował niedawno
wykonane przez siebie fotografie gazeli Thomsona. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sfotografowane zwierzę posiadało niespotykanie długą sierść. Jak dotąd są to pierwsze i jedyne znane zdjęcia gazeli z taką mutacją.
"Wielki szczurzy horror" w Lincoln (Wielka Brytania)
(dodano: 29 Aug 2010, 18:46)
Choć opisywane zwierzęta na 90% nie są kryptydami, to jednak wiadomość o nich z pewnych względów warta jest odnotowania. Lokalny serwis The Lincolnite
doniósł ostatnio o schwytaniu w Lincoln w Wielkiej Brytanii na farmie należącej do pana Malcolma Padleya dwóch olbrzymich gryzoni. Zwierzęta wzbudziły przerażenie głównie z powodu swoich rozmiarów - długość ich ciał (nie licząc ogona) wynosiła około 76 centymetrów. Obecnie trwają próby ustalenia przynależności gatunkowej gryzoni. Brano pod uwagę szczury lub nutrie, tą drugą opcję odrzuciła jednak Marina Pacheco z Mammal Society, gdyż złapane gryzonie nie posiadają charakterystycznego dla nutrii uzębienia.
Warto odnotować, iż niedługo wcześniej w mieście Bradford również zaobserwowano ogromnego gryzonia - długość jego ciała przekraczała 70 centymetrów.
Coje ya menia
(dodano: 13 Jul 2010, 21:43)
Coje ya menia to nieznane zwierzę kotowate zamieszkujące Afrykę Środkową. Jego nazwa, pochodząca z języka ludu Mbundu-Loanda, oznacza dosłownie "wodnego lwa". Według opisów, Coje ya menia jest nieco mniejszy od hipopotama i posiada długie, wystające kły.
Coje ya menia jest zwierzęciem nocnym, zamieszkującym rzeki, bagna oraz jaskinie znajdujące się w rejonie cieków wodnych. W czasie pory deszczowej przenosi się do mniejszych rzek. Wydaje głośny, dudniący ryk. Poluje zwykle w wodzie, gdzie łatwiej może zabić dużą zdobycz. Zabija hipopotamy, nie pożera ich jednak. Pozostawiane przez Coje ya menia ślady przypominają odciski stóp mniejszego słonia z "doklejonymi" palcami.
Zwierzę widywane było w pobliżu rzek Cuango i Cuanza oraz ich dopływów w Angoli.
Czytaj więcej
Perkozek długodzioby oficjalnie uznany za gatunek wymarły
(dodano: 16 Jun 2010, 18:05)
Międzynarodowa Liga Ochrony Przyrody w kolejnej edycji Czerwonej Księgi uznała perkozka długodziobego (Tachybaptus rufolavatus) za gatunek wymarły. Ptak był znany jedynie z terenu jeziora Alaotra oraz otaczających go jezior na Madagaskarze. Ostatnia znana obserwacja tego ptaka pochodzi z roku 1988.
Spadek liczebności osobników tego gatunku nastąpił w XX wieku, głównie z powodu degradacji środowiska naturalnego oraz wprowadzenia obcych gatunków zwierząt. Za jedną z głównych przyczyn jego zniknięcia uznaje się również krzyżowanie się perkozka długodziobego z perkozkiem.