KryptoZoo
Witaj w KryptoZoo, serwisie poświęconym w całości kryptozoologii, czyli dziedzinie zajmującej się zbieraniem informacji na temat nieznanych nauce i niezbadanych gatunków zwierząt. Tutaj dowiesz się, czym naprawdę są zwierzęta pokroju Chupacabry czy Yeti, a także... które z nich faktycznie istnieją. Podstawowe informacje o kryptozoologii w pigułce znajdziesz tutaj.
"Noc Chupacabr"
(dodano: 05 Jun 2010, 19:12)

Na blogu Inexplicata ukazał się ostatnio ciekawy wpis autorstwa Scotta Corralesa, stanowiący przegląd najciekawszych (i bodaj najbardziej wiarygodnych) doniesień o obserwacjach Chupacabry. Przegląd obejmuje okres od 1990 do 2000 roku. Wpis zawiera również najczęściej występujące opisy "wysysacza kóz".
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kryptozoologia wstępem do zainteresowania naukami ścisłymi
(dodano: 05 Jun 2010, 16:48)

"Dlaczego mamy tak mało studentów zainteresowanych nauką?" - to często stawiane pytanie odzwierciedla wieczne zmartwienie wykładowców i ekspertów. A oto mała parafraza:

"Dlaczego tak niewielu młodych ludzi chce zostać biologami, podczas gdy tak wielu interesuje się kryptozoologią?"

Tworząc tą parafrazę pragnę zasugerować, że takie sprawy, jak potwory z Loch Ness, niezidentyfikowane obiekty latające (UFO) czy fenomeny psychiczne, oferują nam sposób na zainteresowanie studentów naukami ścisłymi. Te tematy stanowią tajemnice, a ludzie z naturalnych względów fascynują się zagadkami. Próbując dotrzeć do ich dna, po drodze zaczynamy pozyskiwać naukową wiedzę. Co więcej, uczymy się tego w sposób, który pokazuje, że nauka nie jest nudnym, stereotypowym zajęciem, jak to czasem ukazywane jest w popkulturze.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Minhocáo
(dodano: 03 May 2010, 19:03)



Minhocao to tajemnicze zwierzę ziemnowodne zamieszkujące środkową i południową Amerykę. Nazwa Minhocao w języku portugalskim oznacza dosłownie "olbrzymią dżdżownicę" i odnosi się do wyglądu zwierzęcia, ktrego ciało miało długość około 25 metrów i szerokość około 1 metra i było pokryte grubą skórą. Zwierzę posiadało dwa wystające z głowy robi oraz pysk podobny do świńskiego. Było ono znane również pod innymi nazwami - Minocao, Sierpe oraz Surubim-Rei.

Minhocao potrafił przewracać drzewa, niszczyć ścieżki używane przez ludzi oraz przewracać łodzie. Kopiąc nory w ziemi tworzył przy tym nowe koryta rzeczne. Największą aktywność Minhocao obserwowano po okresach ulewnych deszczy. Zwierzę atakowało konie i wszelkie bydło, jakie odważyło zbliżyć się do rzeki. Przemieszczając się, Minhocao pozostawiał za sobą ślad szeroki na 75 centymetrów.

Czytaj więcej
Komentarze | Napisz komentarz
 

Dwie interesujące publikacje internetowe
(dodano: 03 May 2010, 16:41)

W ostatnim czasie w Internecie pojawiły się dwie publikacje, które z pewnością zainteresują pasjonatów kryptozoologii. Pierwszy artykuł poświęcony jest pochodzącym z XIX wieku obserwacjom tajemniczych zwierząt morskich, budzących strach wśród marynarzy. Co najważniejsze, bynajmniej nie były to jakieś legendy, ale relacje podawane często przez całe załogi! Drugi artykuł koncentruje się natomiast na zwierzętach wodnych zamieszkujących jeziora na całym świecie. Wśród nich są takie mało znane kryptydy, jak potwór z kanadyjskiego jeziora Memphremagog czy zwierzę zamieszkujące jezioro Iliamna. Gorąco zachęcamy do lektury obu artykułów.
Komentarze | Napisz komentarz
 

Kolejne poszukiwania Bigfoota - tym razem w południowym Teksasie
(dodano: 03 May 2010, 15:20)

Jak podaje WOAI.com, lokalny serwis internetowy w San Antonio w stanie Texas w USA, były pracownik tamtejszego wydziału ds bezpieczeństwa, Troy Hudson, założył w Dallas grupę badawczą mającą na celu zbadanie sprawy obserwowanej w tym rejonie niezidentyfikowanej małpy człekokształtnej. W ostatnim czasie do lokalnych służb bezpieczeństwa napłynęła "cała masa" zgłoszeń o obserwacji Bigfoota, najwięcej z okolicy autostrady nr 151. Założona przez Hudsona grupa nosi nazwę "The Bigfoot Investigation Group".
Komentarze | Napisz komentarz