Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
http://siarbud.pl/

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Nowe gatunki chrząszczy odkryte na terenie Polski
Dodano: 2006-06-16 17:49:44
Aegomorphus wojtylai


W czerwcu tego roku, w czasopiśmie Genus, ukazały się prace Jacka Hilszczańskiego i Cezarego Bystrowskiego oraz Marka Wanata i Mieczysława Mazura. Autorzy opisują dwa nowe gatunki dla nauki wykazane z terenu Polski.

Pierwszym jest przedstawiciel rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Co ciekawe jest to rodzina uznawana za jedną z najlepiej poznanych w faunie europejskiej, tym wartościowsze jest to odkrycie. Autorzy znaleźli kilka egzemplarzy na terenie Biebrzańskiego PN w latach 2000 – 2004. Larwy chrząszcza rozwijają się w dębowych gałęziach. Owad posiada całkiem spore rozmiary - blisko 12 mm. To dużo, zważywszy, że jest to całkowicie nowy gatunek, odkryty na terenie Polski. Początkowo miał nazywać się Aegomorphus quercicola, jednak ostatecznie przyjętą nazwą jest A. wojtylai. Upamiętnia ona Papieża Jana Pawła II - Karola Wojtyłę. Nadal trwa ustalanie, czy chrząszcz jest endemitem występującym wyłącznie w dolinie Biebrzy. Pojawiły się głosy, że znaleziono pasujące do opisu okazy na terenie Rosji (rejon Bajkału i Południowy Ural).

Drugi gatunek to przedstawiciel rodziny ryjkowcowatych (Curculionidae). Chrząszcze znaleziono w dolinie Bugu w latach 1993-1994. Dokładne badania porównawcze udowodniły, że jest to zupełnie nowy gatunek. Nadano mu nazwę Brachysomus polonicus. Owad osiąga zaledwie 1,6 – 2,5 mm. Występuje na suchych, kserotermicznych murawach porastających lessowe gleby.

Dark Raptor, terrarium.com.pl

Źródła informacji: Hilszczański J., Bystrowski C., 2005: Aegomorphus wojtylai, a new species from Poland, with a key to European species of Aegomorphus Haldeman (Coleoptera: Cerambycidae). Genus 16(2): 201-207 Wanat M., Mazur M., 2005: A new species of Brachysomus from Poland (Coleoptera: Curculionidae: Entiminae). Genus 16(2): 291-298

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk