Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
czarter-jachtow-mazury.eu

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Odkryto nowy gatunek węża zmieniającego kolor
Dodano: 2006-06-27 15:04:30
Wąż zmieniający 

kolor


Nowy gatunek węża, który zmienia kolor skóry podobnie jak kameleon, odkryli naukowcy na bagnach indonezyjskiej wyspy Borneo - oznajmiła we wtorek międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Ze zdolności do zmiany koloru skóry słyną niektóre gady, np. kameleony. Naukowcy bardzo rzadko obserwowali to zjawisko także u węży i nie do końca rozumieją ten mechanizm - przypomnieli eksperci z WWF. Uważa się, że gady najczęściej zmieniają barwę aby zamaskować się i uniknąć uwagi drapieżników.

Teraz odkryto kolejny gatunek, zdolny do takich barwnych przemian. Jadowitego, półmetrowego węża odkryto na mokradłach i leśnych trzęsawiskach wokół rzeki Kapuas w parku narodowym Betung Kerihun, na Borneo.

"Włożyłem do ciemnego wiadra rudo-brązowego węża" - relacjonuje zajmujący się gadami dr Mark Auliya, konsultant WWF. "Gdy wyjmowałem go po kilku minutach, był niemal całkiem biały".

Naukowcy nazywają zwierzę "bagiennym wężem z Kapuas". Spekulują, że może on występować jedynie w dorzeczu Kapuas.

WWF przypomina, że od 1996 r. na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory. Alarmują jednocześnie, że powszechna wycinka drzew zagraża egzotycznej przyrodzie wyspy. Obecnie Borneo posiada jedynie połowę pierwotnej powierzchni lasów (w połowie lat 80. było ich jeszcze 75 proc.).

Źródło: onet.pl
Zdjęcie: AFP

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk