Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
magazyny do wynajęcia gdańsk | Fajne-buty mój ulubiony blog - uwielbiam sneakersy i lubię być na bieżąco z trendami.

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Czy naprawdę istnieje Pseudonovibos spiralis?
Dodano: 2007-01-16 01:32:08
Pierwszy opis-Peter i Feiler, 1994

Kting Voar, znany też znany jako Khting Vor, Linh Duong, albo dziki bawół wężojad (Pseudonovibos spiralis) jest ssakiem z grupy bawołów (tak jak Vu Quang) i występuje ponoć w Kambodży i Wietnamie. Poczatkowo według naukowców zwierzę mogło być być właściwie krewnym Ku-proha lub samym ku-prohiem (o którym Heuvelmans wspominał w swej książce "Na tropie nieznanych zwierząt"- 53-54 str.) czyli bliższym lub dalszym krewnym kupreja, gaura, bantenga oraz tura domowego (bydło domowe), o którym mówiono że spotyka się w Kambodży.

Jeśli zwierzę istnieje a wiele na to wskazuje to nie można tu mówić o biologicznym impossible jak w przypadku np. wielkiej stopy czy innych sensacyjnych kryptyd .Jeśli istnieje, to faktycznie może to być kolejne zwierze które było kryptydą a stało się znanym zwierzęciem uznawanym przez zoologów i cały naukowy świat. Sytuacja ta jest analogiczna ja w przypadku np. wilka andyjskiego, jest jedanak coś co nie zaobserwowano u wilka andyjskiego a mianowicie relacje i legendy.

1370
Zdjęcie sfabrykowanych rogów


Kting Voar normalnie jest opisany jako krowa ze szczególnymi kręconymi rogami o długości około 45 cm.(20 cali). Opisy wskazują że zwierzę posiada plamistą sierść. Według folkloru zwierzę żywi się wężami.

Inne nazwy dla Kting Voar to kting sipuoh lub khting pôs.

Dla zachodnich naukowców, pierwszym ważnym dowodem popierającym istnienie Kting Voar były rogi znalezione przez biologa Wolfganga Petera w Ho Chi Minh. Rogi były niezwykłe, i dlatego Peter uwierzył że należą do nowego gatunku.

Wszystkie przypuszczalne okazy Kting Voar sprawdzone na podstawie badań DNA należały do charakterystycznie ukształtowanych rogów zwykłego bydła domowego. Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie, sporzadzone według testów DNA jest takie że plamiste futro(dobrze znane u udomowionego bydła ale nie u dzikiego) i charakterystycznie uksztaltowane rogi według skomplikowanej techniki są talizmanem tutejszych mieszkańców.

Jednym z pierwszych relacji o Kting Voar pochodzi od brytyjskiego myśliwego z pierwszej połowy XX wieku kiedy to zabił dwoma strzałami dwa Kting Voar (Ku-prohy?).

Sceptyczna opinia jest taka że Kting Voar jest mitycznym zwierzęciem. Rogi krowy są często sprzedawane jako imitacja Kting Voar w Kampuche. Jednakże jacyś naukowcy szczególnie amerykański specialista ssaków Dr. Robert Timm, uważa że zwierzę może naprawdę istnieć a folklor miejscowy jest wynikiem właśnie jego istnienia. W takim razie jeśli zwierzę faktycznie istnieje byłoby ono wysoce narażone albo nawet wygasłe, ponieważ wciąż istniejące polowania i ogołacanie z lasów zdziesiątkowały by populację dużych ssaków na tym terenie.
Istnienie Kting Voar jest daleko bardziej prawdopodobne niż innych kryptyd. W czerwonej księdze IUCN zwierzę jest spisane jako zagrożone stwierdzając jednoznacznie że " Istnienie i systematyczna pozycja Pseudonovibos spiralis aktualnie jest rozważana". Na terenie Kambodży niewątpliwie są produkowane fałszywe trofea ale to właśnie wymaga sprawdzenia i skrajnej opinii by naukowy świat przyją żę zwierzę istniało lub nadal istnieje.Informacje uzupełniające można uzyskać od takich autorów jak:

Brandt et al. (2001), Hassanin et al. (2001), Thomas et al. (2001) Timm and Brandt (2001).

Simon Hedges
Chair, IUCN/SSC Asian Wild Cattle Specialist Group

David Mallon
IUCN/SSC Antelope Specialist Group


Opracował: Caniche
Na podstawie własnych przemyśleń, najnowszych teorii na temat zwierzęcia i angielskiej wikipedii.

KLASYFIKACJA ZWIERZĘCIA:
Typ: strunowce
Gromada: ssaki
Nadrząd: parzystokopytne
Rząd: przeżuwacze
Rodzina: krętorogie
Podrodzina: bawoły
Rodzaj: Pseudonovibos
Gatunek: P. Spiralis
Nazwa gatunkowa: Pseudonovibos spiralis


Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk