Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
odżywki do rzęs

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Nowy gatunek pantery (III 2007)
Dodano: 2007-03-17 21:08:54
Według naukowców koci drapieżnik zamieszkujący gęste lasy Borneo i Sumatry nie ma nic wspólnego ze swoimi krewniakami z południowo-wschodniej Azji.
Kiedy na początku XIX wieku po raz pierwszy opisano żyjącego w dżungli Borneo i Sumatry drapieżnika, uznano, że jest to sam gatunek co pantera żyjąca w głębi azjatyckiego kontynentu.

Pantera mglista
Pantera mglista (Neofelis nebulosa)


Obecnie naukowcy uważają, że żyjąca na wyspach pantera mglista to zupełnie nowy gatunek dzikiego kota.
- Ten kot jest ciemniejszy i ma inaczej rozłożone cętki - opowiadał Stuart Chapman z WWF . Ta pantera jest bardziej skryta niż jej kuzyn z kontynentu, trudno ją zobaczyć - wyjaśniał badacz fakt, że nikt tak długo nie odkrył, że jest to odrębny gatunek drapieżnika.

Pantera indonezyjska
Pantera indonezyjska (Neofelis diardi)


Dzięki przeprowadzonym testom DNA, naukowcy potwierdzili, że obie pantery należą do zupełnie różnych gatunków, które rozdzieliły się około 1,4 miliona lat temu.

- To niesamowite odkrycie, że Borneo ma swój własny gatunek kota, który nie żyje nigdzie indziej - podkreśla Chapman.

Dziesiątki nowych gatunków

Niedawny raport organizacji WWF mówi, że naukowcy zidentyfikowali 52 nowe gatunki roślin i zwierząt na Borneo w ciągu ostatniego roku. Ze względu na to organizacje ekologów podkreślają, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego na tej trzeciej co do wielkości wyspie świata.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk