Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
wyprawy rowerowe | zobacz hurtownia odzieży dziecięcej w serwisie hurtownia-24.pl

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Historia paru łasz - cz. I
Dodano: 2007-12-13 20:27:14
Ziemia jest mieszkaniem masy rzadkich ssaków. Szczególnym mistycznym zagadnieniem otacza się pewną rodzinę ssaków drapieżnych -  zwiemy je tajemniczymi łaszami. Są to zwierzęta niespotykanie ciche i niepospolicie niezwykłe. W systematyce zoologicznej podzielone je na trzy  rodziny. Żyje wśród nich pewien rybożer, zwierz nader skromny i nieprzenikliwy. W lasach to wybitnie nocne ziemnowodne zwierzę (a może aktywny jest także w dzień?) czatuje na swoje ofiary. Nie tylko nigdy nie nakręcono o nim filmu, ale i także nie wiadomo czy już nie wymarł. Zamieszkuje on  dorzecze północnowschodniego Zairu, nie w Kongo jak niektórzy podają. Wyposażony w błony pławne i długi czarny ogon czatuje na  ryby i wodne bezkręgowce. Ma krótkie nogi przednie i lisi pysk. To łasza z grupy wiwer. Nie wiadomo nic o jej zachowaniu, rozrodzie i trybie życia. W lasach Afryki żyje także łasza palmowa, ssak z rodziny Nandiniidae. Na Madagaskarze żyją fossy, fanaloki i falanruki. Tam też wspomina się o innych nieznanych łaszach na dla nauki - bokyboky. Viverridae to carnivory starego świata, nie występują w obu Amerykach. Największa ich radiacja grup rodzajowych zaistniała jednak w Azji Południowo-wschodniej. Tu żyje łaskun muzang, który wytwarza jedyne na świecie specyficzne produkty do najdroższej kawy świata - kopi luwak. Ale są jeszcze inne łasze, jeszcze bardziej tajemnicze i mniej poznane.
 

Paradoxurus hermaphroditus

Nie wiem czy wolno tu mi o nich mówić. Wiele z nich przyprawia o ból głowy i działa na neurony. Istnieje kunołaz laotański Owstona o długiej czaszce z pręgami na ciele. To zwierzę prowadzi naziemny tryb życia, gdzie żywi się dzdżownicami. Wydziela on jednak bardzo silny zapach z gruczołów okołodbytowych odstraszający wrogów. Do jego krewnych należy kunołaz pręgowany Hemigalus derbyanus z żółtymi, hipnotyzującymi ślepiami. On też ma wydłużoną  czaszkę, przez twarz od potylicy, aż do płytki nosowej ciągnie się czarna pręga. Zwierz przyjmuje kremową sierść pokrytą pasami  brązowej sierści. Wśród cywet z rodzaju Viverra, istnieją wspaniale barwne gatunki, wśród nich wiele pojawiło się w nauce jako  okazy typowe. Jest też pewne grono tych ssaków, bez wyglądu. są to ssaki, o których nie wiemy jak wyglądają. O nich jednak nie powiem, tak prawdziwie to niezwykłe gatunki, że zahaczają o kryptozoologię.
Wśród zakonspirowanych gatunków jest żeneta królewska znana jedynie z 10 okazów. Od wielu lat się o niej nie mówi, toż też może być już wymarła.
W planach przeglądu tych drapieżników natrafiamy na wielkogłowego łaskuna brązowego z Sulawesi - o sylwetce kota. Fossa drapieżna na Madagaskarze, przyjmuje formę niszową dużych kotów, których nie ma w tej częsci śwaita. Żyje na drzewach i wykonuje dalekie skoki z jednej gałęzi na gałąz. W lasach Azji żyją  niedźwiedziopodobny granatowy binturong drzewny z pędzelkami na uszach, kunołaz czarnobiały Diplogale hosei - ten który miał być kotolisem z  Borneo. Jego to nie widziano od ponad 50 lat. Ba, nigdy go ponoć na żywo nie widział żaden biały.
 

Nandinia binotata

Trzy lata temu zrobio mu pierwsze zdjęcia, aparatem superświatłoczułym na ruch i temperaturę. W odludnych lasach Palni, Nilgiri i Anamalai hills, Travancore oraz Coorg w Ghatach Zachodnich żyje łaskun Jerdona (krewny łaskuna muzanga) podobny do łaskuna złotego, endemiczny ssak, zwierzę, które nie rozumie wiary w śmierć i zmartwychwstanie. Żywiąc się owadami, ptakami i gryzoniami upodobał sobie zaciszne miejsca, czyhając tylko na swe ofiary. Czy i w innych lasach kroją sobie myśli ich ofiary a z nimi inne jeszcze gatunki, które nie czują pociągu do czegoś z tego świata?

Opracował: Caniche

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk