Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się


Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Dziwne zwierzęta
Dodano: 2009-01-30 01:58:50


W tym artykule chciałbym wam pokazać zwierzęta, które z różnych powodów uznaję za dziwne. Nie jest to toplista zwierząt, które są wyjątkowo brzydkie/ładne/wielkie/małe/czy cośtam/, tylko takie, które po prostu uznałem za wyjątkowo dziwne. Jeśli ktoś ma ochotę pooglądać Top Ileśtam Brzydkich/Strasznych Zwierząt to niech po prostu poszuka stworów z oceanicznych głębin – tam jest takich do woli... No, to skoro podstawy już sobie wyjaśniliśmy, czas na moich ulubieńców. Kolejność dowolna.

Albinotyczny żółw miękkoskorupowy (Softshell turtle)Przedstawiciel rodziny żółwiakowatych/żółwiaków – miękka skorupa, dziwny ryjek, mięsożerca a na dodatek albinos... no po prostu jak kumulacja w Dużego Lotka. W kategorii żółwi przebija go chyba tylko Żółw matamata.

Żółw matamata (Chelus fimbriatus)

Oto i on. Marilyn Manson kamuflażu wśród żółwi. Jego z kolei przebija chyba tylko smok z Eragona. Aby coś przekąsić układa się w mule, czeka aż zbliży się cel (ryba głównie, ale bezkręgowcem nie pogardzi) i wtedy otwiera paszczę powodując gigantyczne ssanie i z siłą czarnej dziury wciąga ofiarę do przepastnych czeluści swej gardzieli...

Aye-aye (Palczak madagaskarski, Daubentonia madagascariensis)

Ależ on ma patrzyska... No nie dało się go tu nie umieścić. Spojrzenie jak żul po trzech dniach pracy przed sklepem. Aye-aye to jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel palczakowatych. Co ciekawe, ma długi środkowy palec zakończony chwytnym pazurem. Wyciąga nimi owady/larwy owadów z drzew.Połykacz (Eurypharynx pelecanoides)Nazwa wybitnie adekwatna do zwierzęcia. Po prostu wodny odpowiednik pelikana. W owej wyróżniającej go paszczy może zmieścić ogromną ilość wody - u osobnika mierzącego 35 cm i którego ciało ma objętość około 9 cm3, jama gębowa mieści 100 cm3. Imponujące, nie?AxolotlTo właściwie nawet nie jest gatunek, tylko postać larwalna ambystomy meksykańskiej (Ambystoma mexicanum), posiadająca zdolność rozmnażania! Takie zjawisko nazywa się neotenią. Jeśli chodzi o czystą dziwność (z angielskiego – „pure weirdity” ;P), to osobiście ten gatunek... e... to ‘coś’... uważam za najdziwniejsze stworzenie na świecie.Śluzice (Hagfish, Myxini)

Kolejne „niewiadomocoto”. No, teoretycznie wiadomo – gromada prymitywnych, morskich bezżuchwowców - ale przez długi czas nie było tego wiadomo. Z początku miały być rybami (dostały nawet przez to angielską nazwę „Hagfish”) Jedzą właściwie same odpadki – chore, ranione ryby, padlinę itp. Mają nietypową zdolność zawiązania się na supeł i przesuwania go wzdłuż ciała, dzięki czemu mogą np. uwolnić się ze stanu ofiary do stanu uciekiniera...

Australopławikonik (Leafy sea dragon, Phycodurus eques)

Morska ryba powiązana z konikami morskimi. Osobiście uważam je za najpiękniejsze stworzenia jakie żyją w wodzie. Jedno zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów – a my mamy aż 6 ;P Więcej zdjęć? Szukajcie w googlu wpisując nazwę angielską lub łacińską.Owłosiony homar (Yeti crab, Yeti lobster, Kiwa hirsuta)Skorupiak odkryty w 2005 roku w Pacyfiku. Nietrudno zauważyć co go wyróżnia – posiada „włosy” zwane setami (setae) pomagające mu w zdobywaniu fitoplanktonu. Ma silnie zredukowane oczy i uważa się, że jest ślepy. Odkryto go na głębokości ok. 2 300 metrów w pobliżu Wyspy Wielkanocnej, czemu zawdzięcza swą nazwę – „Kiwa” to w mitologii Polinezyjskiej bogini stworzeń ze skorupami (natomiast w mitologii Maorysów imię boga-obrońcy morza). Hirsuta to łacińskie słowo znaczące „owłosiony”.Golec (Naked mole rat, Heterocephalus glaber)

Słynny kompletnie nagi kretoszczur. Jego z kolei w brzydocie przebija chyba tylko Sam, Najbrzydszy Pies Świata. Pomijając ich brzydotę, są to bardzo ciekawe stworzenia – np. wytworzyły system społeczny podobny do tego u pszczół (królowa, robotnice itd.). Są też odporne na ból, nawet na kwas cytrynowy i kapsaicynę!

Pigmejka, Marmozeta pigmejska (Callithrix (Cebuella) pygmaea)Najmniejsza na świecie małpa, a zarazem jeden z najmniejszych gatunków ssaków naczelnych. Mierzy od 14 do 16 centymetrów – mieści się więc na ludzkiej dłoni. Zamieszkuje lasy deszczowe zachodniej Brazylii, południowo-wschodniej części Kolumbii oraz wschodnich obszarów Ekwadoru i Peru. Słodki stwór, co? ;)Chrząszcz Herkules (Dynastes hercules)

Jeden z największych znanych gatunków chrząszczy. Jednak jeśli zmierzyć samo ciało, bez rogów, jego wielkość dyrastycznie maleje względem innych gatunków... Ale mimo to uważam, że jest piękny i majestatyczny, jak na chrząszcza. Na filmie niestety dość mały okaz.---

Nie umieściłem jakiegoś dziwnego gatunku? To oczywiste - tu są gatunki, które JA uznaję za dziwne. Nie krępuj się i napisz w komentarzach lub na forum, które ze zwierząt TY uważasz za niesamowite, dziwne, piękne bądź brzydkie... Nie znam przecież nawet 1/100 gatunków zwierząt występujących na świecie. Może dzięki Tobie poznamy bliżej jakiś ciekawy gatunek? ;)


Opracowane przez Chupas'a dla KryptoZoo (www.kryptozoologia.pl © 2009 Chupas)

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk