Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się


Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Profesor Uniwersytetu w Teksasie obala mit chupacabry
Dodano: 2006-07-04 22:41:17
Pamela Owen Profesor Uniwersytetu w Teksasie Pamela Owen może dodać do swojego życiorysu jeden tytuł więcej: wychowawca, naukowiec i badaczka zjawisk nadprzyrpdzonych.

Producenci programu edukacyjnego "Mystery Hunters" poprosili Owen o pomoc w identyfikacji kości opisywanych jako należące do mitycznej chupacabry. Chupacabra, której nazwa znaczy po hiszpańsku "kozi wysysacz", jest słynnym stworzeniem atakującym i okaleczającym bydło oraz wysysającym krew ofiary.

Kości należą do ranczera Devina Macanally'ego, który zastrzelił zwierzę, kiedy zaatakowało kurczęta na jego rancho w Elmendorf (Texas, USA). Zdjęcia zwierzęcia, które później nazwane zostało "zwierzęciem z Elmendorf", pokazują małe, bezwłose, podobne do psa stworzenie.

Owen, która posiada doktorat mammalogii ze specjalizacją w zwierzętach mięsożernych, powiedziała, że gdy po raz pierwszy usłyszała o "Zwierzęciu z Elmendorf", zgodziła się ze wstępną opinią biologów, że był to jakiś rodzaj kojota z uporczywym świądem.

Podejrzenia Owen potwierdziły się, kiedy producenci programu przysłali jej pocztą elektroniczną zdjęcie ekshumowanej czaszki stworzenia. Owen, która identyfikowała przez sześć lat kości w Texas Memorial Museum, prawie natychmiast była w stanie rozpoznać czaszkę.

"Odpisałam i powiedziałam Fajny kojot", powiedziała profesor Owen.

Stwierdziła ponadto, że może zrozumieć, że przeciętna osoba mogłaby pomylić stworzenie z nowym gatunkiem.

"To, co opisał [Macanally], na pewno nie przypominało kojota", powiedziała. "To było bezwłose, błękitne coś ze zniekształconymi zębami. To musiało być chore zwierzę".

Jak mówi Owen, to, co jest nazywane zjawiskami nadprzyrodzonymi, często może mieć swoje wyjaśnienie w kontekście naturalnego świata.

"Nadal twierdzę, że historie są ciekawe, ale oparte są one na interesujących zjawiskach występujących w przyrodzie", powiedziała Owen.

Badanie "zwierzęcia z Elmendorf" było tylko jedną częścią odcinka. N"astoletni badacze w programie odwiedzili takze Puerto Rico, skąd wypłynął mit o chupacabrze", powiedział Stephen Lawson, badacz występujący w programie "Mystery Hunters".

Owen powiedziała, że cieszyła się ze swojego udziału w programie, ponieważ jest to najlepsza droga, by nauczyć dzieci o naukowych metodach badania. Program wyemitowany zostanie niebawem w amerykańskim kanale Discovery, wkrótce prawdopodobnie trafi także do Polski.

Justin Ward, The Daily Texan
Tłumaczenie: Ivellios

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk