KryptoZoo
KryptoZoo >> Artykuły >> Kryptydy lądowe
Quang khem - jeleń Chinha
Dodano: 2007-12-15 23:12:59
Pod koniec XX wieku świat obiegła naukowa nota. Lasy tropikalne płw. Indochińskiego kryły tajemnicze jelenie. Był wśród nich duży mundżak Muntiacus vuquangensis. Zwierzę to jest dotychczas największym spośród wszystkich opisanych zwierząt z tego rodzaju. Zostało odkryte w 1994 roku i opisane jako przedstawiciel mundżaków cztery lata później. Posiadamy niewiele informacji na temat innego mundżaka - Muntiacus putaoensis odkrytego w 1997 roku przez biologa Alan Rabinowitz w północnym Myanmarze (Birmie) a dwa lata później opisanego z próbek DNA. Jego dystrybucja i stan konserwacji są nieznane. Tymczasem obok słynnej prowincji Vu Quang, gdzie odkryto Sa-ola, w regionie Pu Mat żyje Quang khem, kolejny przedstawiciel nieznanych ssaczych grup jelenich.


small sao-la


O zwierzęciu tym wspomina Karl Shuker w książkach "From Flying Toads to Snakes with Wings" oraz "New Zoo". Quang khem w tłumaczeniu w lokalnego języka oznacza powolnego jelenia. Zwierzę to ma bez odnóg, proste i powywijane, nierozgałęzione poroże, czym upodabnia się do antylop. Czaszki quang khem wybrane przez Dr Nguyen zostały wysłane do Copenhagen University, gdzie były badane przez Dr Petera Arctandera, który dotychczas był niezdolny, by przyporzadkować je do jakiegoś znanego gatunku .Na skutek tego jego systematyczny stan pozostaje nieokreślony i binominalna struktura gatunku nie została wyznaczona. Do naukowej literatury kryptojeleń wszedł poprzez naukowe prace wietnamskiego biologa Nguyen Ngoc Chinh. Nguyen Ngoc Chinh trafił do Pu Mat, szukając sao-la, wrócił z czaszką pewnego ssaka, ssaka na którego myśliwi wołają quang khem.To powolne jelenie stały się jeleniami Chinh. Na razie jest zbyt wcześnie, aby mozna było twierdzić, że jest to gatunek nowy, ale Arctander, był niezdolny by porównać jego DNA z znanymi gatunkami jeleni.


Rezerwat Pu Mat


Odkąd badania są nadal prowadzone w pierwotnej formie, są ogromne nadzieje, że w przyszłości dojdzie do kolejnych odkryć. Obszar Vu quang jest "biologiczną kopalnią złota" - mówi MacKinnon, który spędził 25 lat w Azji jako biolog środowiskowy. Taksonomista Colin Groves z National University Australia mówi: "Region reprezentuje dużo więcej gatunków niż okazy znalezione w poszczególnych latach; Tu gatunki mogłoby być znajdowane przez najbliższe 100 lat." Miejsce długo było odcięte od świata przez działania wojenne i nagle stało się otwartym biomem przyrody. Ten biom kryje więcej nieznanych gatunków.
Podobnie jak świnia Sus bucculentus, nie wiemy jak wygląda ten gatunek, ostateczne odkrycie i opisanie go jest jednak kwestią czasu.

Caniche Vel Thomas Lounak©2007
FromCryptidMy for KryptoZoo