Kryptozoologia
 
Obecny czas: 30 Kwi 2024, 18:36

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nieznane ssaki Filipin
PostWysłany: 31 Maj 2007, 15:34 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Świnia z wyspy Jolo i inne nieznane ssaki Filipin.


Filipiny - państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym są jednym z najmniej poznanych obszarów tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji. Trwające latami wojny skutecznie uniemożliwiały badanie tych niedostępnych krain. Kilkanaście wysp posiada występujacą jedynie tutaj ednemiczną faunę. Żyją tu endemiczni przedstawiciele wielu grup ssaków, od mysz, nietoperzy aż do parzystokopytnych. Naukowcy opisali tutaj conajmniej kikla gatunków endemicznych jeleni i świń. Ostatnio pojawiły się nowe doniesienia o nowych, nieznanych i nieopisanych przez naukę gatunkach.

Image

Wyspa Jolo na południowo-zachodnim obszarze Filipin zlokalizowanan jest w Archipelagu wysp Sulu, pomiędzy Mindanao a Borneo posiada conajmniej kilka nowych gatunków. Radosław Ratajszczak (obecny Dyrektor Wrocławskiego Zoo) przebywając na trudnym terenie, gdzie organizowane są działania bojówkarzy islamskich jako jedna z pierwszych osób oglądał czaszkę nieznanej świni brodawkowatej. Ten ciągle nieopisany gatunek świni z rodzaju Sus czeka na rozpoznanie. W międzyczasie dowiedział się on również że na obszarze tej wyspy żył lub nadal żyje kolejny nieznany gatunek - jakiś endemiczny jeleń, mały krewny sambara bądź jeleni aksis.


Image
czaszka świni z rodzaju Sus

Mały kot jaskiniowy (Felis minuta) jest gatunkiem dotychczas najmniej poznanym z całej kociej rodziny. Zamieszkuje on izolowane wyspy Filipin i jak na razie widziało go kilka miejscowych osób.


Opracował: Caniche
Podziękowania dla Pana Radosława Ratajszczaka za informacje

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 31 Maj 2007, 15:52, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Nieznane ssaki Filipin
PostWysłany: 31 Maj 2007, 16:49 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Bardzo dobry artykuł :) .
I można śmiało powiedzeć, że źródło tych informacjii jest znakomite.
Ratajszczyk, był na tym terenie przez długi czas.

Mam pytanko, jak poprosiłeś pana Ratajszczyka o te informacje ?
Czyżby on też był zainteresowany nieznanymi gatunkami zwierząt ?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Nieznane ssaki Filipin
PostWysłany: 31 Maj 2007, 18:56 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 882
Jak poprosiłem?

Normalnie, grzecznie się zapytałem przez maila o informację które zawarł w jakiejś książce. Jak będę miał czas to w wakacje mam zamiar jechać do Wrocławia, może wtedy więcej dowiem się o innych gatunkach które mogą tam żyć.
Ratajszczak wspomina że czaszka świni z Jolo została przekazana Colinovi Grovesowi, antropologowi z narodowego Uniwersytetu Australijskiego w Canaberze, który w niedługim czasie ma opisać ten nowy gatunek.

Czy się Pan Ratajszczak interesuje nieznanymi gatunkami? Ja myślę nawet że to jego główne zoologiczne hobby.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot]


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group