Kryptozoologia
 
Obecny czas: 28 Kwi 2024, 18:33

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: WP: 11000 gatunków atakuje Europe!
PostWysłany: 24 Lis 2008, 22:05 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Paź 2007, 19:19
Posty: 336
Miejscowość: Wrocław
Jak donosi wp.pl:

Do Europy przywędrowało 11 tys. obcych gatunków roślin i zwierząt - dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców. Wyniki ich badań zamieszczone zostały na stronie internetowej www.europe-aliens.org.

Po raz pierwszy udało się wiarygodnie oszacować liczbę inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, które dostały się do Europy z innych stron świata. Było to możliwe dzięki europejskiemu projektowi DAISIE (Delivering Alien Invasive Species Inventory for Europe), w ramach którego przez trzy lata badania prowadziło ponad 100 naukowców z całej Europy. Projekt badawczy sfinansowany został przez Unię Europejską w z funduszy 6. Programu Ramowego.

Obce gatunki to rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy, które zostały przeniesione przez człowieka do nowych ekosystemów, poza obszarem naturalnie przez nie zajmowanym. Biologiczne "inwazje" obcych gatunków prowadzą często do zaburzenia równowagi w lokalnym ekosystemie, zmniejszenie jego różnorodności biologicznej, a także wartości ekonomicznej. Gatunki inwazyjne mogą też przenosić nowe choroby.

Zdaniem badaczy, większość spośród tych 11 tys. gatunków nie jest szkodliwa. Naukowcy szacują, że około 15% spośród gatunków inwazyjnych powoduje straty ekonomiczne, kolejne 15% szkodzi różnorodności biologicznej, wypierając rodzime rośliny i zwierzęta z ich naturalnych siedlisk i nisz ekologicznych. Wcześniej liczba gatunków inwazyjnych była niedoszacowana.

Wyniki badań opublikowane zostały na stronie www.europe-aliens.org, gdzie znaleźć można bazę danych z wyszukiwarką gatunków wraz z ich geograficznym rozmieszczeniem oraz kontakt do ekspertów. Naukowcy stworzyli też osobne zestawienia "100 najgorszych" gatunków. Wśród nich znalazła się m.in. norka amerykańska i szop pracz - oba te gatunki zawitały także do Polski.

W ramach projektu wydano także książkę "Handbook of alien species in Europe" ("Podręcznik obcych gatunków w Europie").

Zdaniem naukowców, informacje tam zawarte mogą pomóc w dalszej dokumentacji statusu gatunków inwazyjnych oraz w przeciwdziałaniu kolejnym inwazjom.


No to teraz znamy skale problemu... szkoda że u nas, a nie tak gdzie na serio narozrabialiśmy.
Choć jak się nad tym zastanowić, szop pracz w Polsce? Czy nie będzie ironią jeśli np to zwierzątko wytłucze naszą rodzimą faunę? Szkoda że ktoś nam miśków grizzly nie sprowadził, może zrobiłyby porządek choć z jednym gatunkiem, wiecie, tym co ma "homo" w nazwie".

A teraz pytanie, znacie jakieś gatunki które ktoś przywlókł do Polski? Poza szopami, co nas jeszcze odwiedziło?

_________________
Odpoczynku przyjdzie czas...
szable, miecze i sztandary,
z krwi oczyścić przyjdzie nam.
A legenda tej kampanii,
przetrwa wieczny czas...


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: WP: 11000 gatunków atakuje Europe!
PostWysłany: 25 Lis 2008, 20:57 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
Pewnie wiele gatunków już u nas się zaaklimatyzowało jak u siebie. Osobiście widziałem wspomnianą przez Ciebie norkę amerykańską...super drapieżnik, brakuje jej tylko skrzydeł i już nic jej by nie umknęło, jest niesamowicie zwinna i doskonale pływa, więc może z łatwością konkurować z naszymi rodzimymi. Złapałem także raka sygnałowego w miejscu gdzie spodziewałem się naszego szlachetnego. W Bieszczadach spotkałem jaszczurkę murówkę, lub murową zależy jak kto zwie, ale w tym wypadku należy wykluczyć działanie człowieka, na szczęście jeszcze nikt nie może wytyczać granic dla zwierząt:) Ale chyba najbardziej bolesnym znaleziskiem dla mnie było parę lat temu wyłowienie perccottus glehni. Na początku byłem zafascynowany tą rybką, ładną na swój sposób bestia o niewielkich rozmiarach. Pochodzi ona z rzeki Amur. Lecz hodując ją w domciu stwierdziłem, że jest niesamowitym zagrożeniem dla naszej fauny. Nie osiąga wielkich rozmiarów, przebywa w wodach przybrzeżnych często na płyciznach, wiec jest ciężko osiągalna dla innych drapieżników. Ale jest strasznie żarłoczna i zjada rybki prawie swojej wielkości, wiec krótko mówiąc wycina nasze rodzime idealnie. Teraz już są doniesienia, że zadomowiła się w Wiśle..więc nic dodać nic ując..... Gatunki przybyłe do słodkich wód z naszych słonych chyba nie dotyczą tego tematu. Wszyscy wiemy, że w Wiśle na stałe zadomowiło się już parę gatunków babek jak też sporadycznie łowione są flądry. Babki także stanowią duże zagrożenie ze względu na swoje zakusy kulinarne.
Wszytko się zmienia, jedne gatunki odchodzą drugie przychodzą, natura zawsze znajduje równowagę i zapełnia nisze. Kiedyś Polska była stałym miejscem przelotu sępa płowego...dziś uśmiechamy się na sama myśl.:)
Acha, jeśli kogoś interesuje hodowanie babek lub perccottusa mogę złapać i przesłać żywe osobniki. Fajne są w obserwacji i nie trudne w hodowli. Zjedzą wszystko byle było to mięcho.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group