Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Kwi 2024, 16:41

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 26 Lis 2010, 23:14 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Trochę off topu nie zaszkodzi, co o tym myślicie?

No więc, o jaskini tej słyszałem już dawno, zawsze mnie interesował ten temat, ponieważ ma się ona znajdować w Beskidach, czyli niedaleko mnie. Znane są relacje osób, które były w jej wnętrzu, nikomu jednak nie udało się zapamiętać trasy która do niej wiedzie. Opis tej jaskini jest bardzo prosty, jest to tunel o przekroju prawie idealnego koła, jego ściany są pokryte warstwą stopionej skały, która tworzy szklista powłokę, stąd nazwa jaskini. Istnieje możliwość, że wejść do tej jaskini jest więcej, 1 z nich ma znajdować się w Beskidzie Żywieckim, o ile dobrze pamiętam w masywie Babiej Góry, kolejny po stronie Słowackiej Karpat. Bardzo możliwe, że tunele te wiodą pod bardzo dużym terenem, może nawet pod całymi Karpatami. Budowa geologiczna w tym miejscu nie sprzyja jednak powstawaniu tego typu tuneli, nie mówię już o szklistej powłoce. Osoby które znalazły się w takim tunelu mówiły o zielonym świetle pulsującym gdzieś w głębi jaskini, a także o odczuciu wibracji pod nogami. Nikt nie odważył się wejść głębiej. Jeżeli ktoś słyszał kiedyś coś na ten temat, bardzo proszę o informacje:)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 07:30 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
drego napisał(a):
Osoby które znalazły się w takim tunelu mówiły o zielonym świetle pulsującym gdzieś w głębi jaskini, a także o odczuciu wibracji pod nogami. Nikt nie odważył się wejść głębiej. Jeżeli ktoś słyszał kiedyś coś na ten temat, bardzo proszę o informacje:)


Zielone światło, być może żyją tam jakieś organizmy które posiadają zdolność Fluorescencji, bakterie, grzyby a może organizmy wyższe.

A wibracje? Ruchy tektoniczne? Podziemne rzeki?

Jeżeli te tunele ciągną się na tak dużym obszarze to mogą być jedną z największych jaskiń na świecie.

Przydały by się jakieś badania, wstępny rekonesans, zbadanie kryształów. Być może w tej jaskini żyją jakieś endemity, a w hipotetycznej podwodnej rzecze może różniąc się ekosystem podobny do tego z głębin oceanu.

drego Z racji że mieszkasz blisko mógłbyś poszukać wejścia do tej jaskini i zrobić rekonesans.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 10:32 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Historia o tych jaskiniach jest dość znana ponieważ jest przekazywana na z pokolenia na pokolenie przez górali zawojskich którzy je rzekomo je odwiedzali odwiedzali.W tym przypadku warto także zwrócić uwagę na budowę geologiczną masywu Babiej Góry.Czyli na bardzo dużą różnorodność minerałów ,które po zmieszaniu z wodą mogą tworzyć mieszankę osadową która będzie przypominać kryształową powłokę.

-- 27 Lis 2010, 11:37 --

http://www.bgpn.pl/przyroda/przyroda-ni ... eologiczna
Dorzucam link dla zainteresowanych

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 11:19 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Oj ludzie to nie jest tak łatwo zbadać, ja niby mieszkam nieopodal żywca a pierwsze słyszę o takim czymś i nawet nie wiem gdzie dokładnie szukać bo beskid mały to wbrew pozorom nie taki mały obszar...(nawet biorąc poprawkę na to iż to gdzieś w rejonach babiej góry), takie poszukiwanie moglo by trwać bardzo długo...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 11:35 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
No i trzeba wziąć pod uwagę fakt że nie można zrobić samozwańczej wyprawy bo na terenie parku jest zakaz schodzenia z szlaków.A po drugie jeżeli byś my nawet znaleźli jakąś jaskinię to to możemy trafić na miśka :)

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 12:04 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lis 2010, 14:52
Posty: 156
Misiek nie byl by raczej ucieszony z twojej wizyty :D


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 12:24 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
W tamtym rejonie działa jakaś ekipa speleologiczna, mają kilka filmików na yt. Miałem, okazję odwiedzić Jaskinię Malinowską niedaleko Skrzycznego, ma całkiem inną budowę niż ta kryształowa. Chyba wszystkie jaskinie w Beskidach powstały w wyniku osuwisk, pełno w nich porozrzucanych kamieni, skał i ciasnych przejść. Geneza jaskini kryształowej o ile ona istnieje musi być inna, może być ona np wydrążona przez podziemną rzekę, co jak napisał Marcin mogło by wyjaśnić drgania. Zielone światło, zgadzam się mogą to być organizmy, nie wiem jednak jakie;] albo zielone minerały które odbijały światło latarek.
Przypomniałem sobie gdzie 1 raz natknąłem się na informacje o tej jaskini. Jak znajdę tą gazetę to streszczę artykuł.

A jak spotkamy misia to porobimy zdjęcia, ale lepiej z drzewa:p

Btw jak ktoś nie wie albo zapomniał przed misiem zawsze trzeba uciekać w dół stoku, nigdy w górę:)
nie wiem tylko gdzie uciekać przed strażą PN;p


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 12:50 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Cytuj:
nie wiem tylko gdzie uciekać przed strażą PN;p

Przebież się za niedźwiedzia albo lepiej za Warana. Albo po prostu przerób zabawkową terenówkę (nowy akumulator, kamera) i rozpocznij rekonesans.

Ale napisałeś że do tych jaskiń wchodzili ludzie, jeżeli wejścia są one w parku to blisko szlaków bo jak inaczej mogli by je znaleźć turyści (chyba ze opuścili specjalnie szlak).

drego jeżeli twoja teoria z zielonymi minerałami odbijającymi światło jest słuszna, to może oznaczać że w skałach w których powstała jaskinia występuje miedź. Tak więc to może ułatwić sprawę po prostu szukaj złóż miedzi.


Jeśli chodzi o genezę tej jaskini oprócz wydrążenia przez wodę może być starym tunelem lawowy, jest prawie idealnym kołem, pokryta krystalicznym nalotem który mógł powstać w wyniku działania wysokiej temperatury (patrz szkło).

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 12:59 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Ja bym na twoim miejscu poszukał informacji u rady naukowej bgpn.Myślę że udzielili by ci na pewno jakich informacji na temat jaskiń na terenie parku.

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:01 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Jeśli nie wiadomo gdzie jest ta jaskinia. To jakich informacji mają mu udzielić?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:04 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Nie na temat tej konkretnej jaskini!Lecz mogli by dać mapy zawierające położenia jaskiń w bgpn.Bo jaskinia kryształowa nie musi być osobną jaskinią lecz może być fragmentem9rozgałęzieniem) znanej już jaskini

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:07 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Nie może być fragmentem gdyż ma inną budowę niż reszta jaskiń w regionie. Najbardziej jej opis przypomina mi Dobszyńską Lodową Jaskinią z tą różnicą że zamiast lodu jest kryształ.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:13 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Ale może być tak że dwie jaskinie(kryształowa i inna)połączyły się np.w wyniku pęknięć tektonicznych .Co oznacza że istnieje możliwość przejścia z znanej już jaskini do kryształowej.

A tak nawiasem mówiąc to teoria o tunelu lawowym pasuje do opisu ale skąd tunel lawowy w masywie babiej góry?Ja rozważył by jeszcze opcję kawerny przykrytej z góry kamieniami.Ponieważ taka kryształowa powłoka jest dla nich bardzo charakterystyczna.

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:15 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Cytuj:
ale skąd tunel lawowy w masywie babiej góry?

Ano stąd że w tych okolicach w czasie fałdowań alpejskich były wulkany.

A jeśli rzeczywiste ta jaskinia jest jakoś połączona z inną to przejście między nimi może być niebezpieczne, lepiej znaleźć wejście.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Kryształowa Jaskinia
PostWysłany: 27 Lis 2010, 13:39 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2010, 18:17
Posty: 43
Cytuj:
no stąd że w tych okolicach w czasie fałdowań alpejskich były wulkany

Owszem kolego były wulkany ale nie takie jak np na hawajach tylko trochę mniejsze i jeżeli wtamty okresie powstała by jaskinia to przypuszczalnie była by bardzo głęboko pod ziemią a wejśćie z przyczyn naturalnych już by dawno zanikło.A my czytam że znajdowało się ono bez pośrednio na powierzchni.A co do wulkanów to się bardziej tyczy Karpat wschodnich oraz tatr.

_________________
Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem”

- Mark Twain


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group