Kryptozoologia
 
Obecny czas: 27 Kwi 2024, 12:54

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 16 Paź 2006, 22:36 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Czy waszym zdaniem kryptozoologię można uznać za naukę, czy raczej za pseudonaukę, hobby?

Dlaczego pytam? Ano dlatego, że chodząc po forach dyskusyjnych, często natrafiam na tematy, w których kryptozoologię wrzuca się do jednego wora z ufologią, astrologią i innymi "dziwnymi" dziedzinami, jednocześnie uznając ją za zbiór bujd nie wartych uwagi...

Taki przykład, pewnie wszyscy znają... http://www.historycy.org/index.php?show ... 0664&st=30

Częstokroć osoby wypowiadające się w ten sposób o kryptozoologii sugerują się tym, że na stronach kryptozoologicznych jest link do Paranormalium czy do VRP czy do jakiegoś innego serwisu o tej tematyce, a na stronach o tematyce między innymi ufologicznej są działy o kryptozoologii.

Więc dlaczego nie uznać jej za bujdę, tak jak UFO i czary-mary? (najczęstszy tok myślenia z jakim się spotykam w takich dyskusjach jak ta na historycy.org)

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 11:55 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Cóż, ja uważam krypto za nauke, większość ludzi uważa ja za pseudo nauke...
Ano dlaczego, ano dlatego, że:
-kryptozoolodzy nic nie odkryli, to zoologowie odkrywają nowe gatunki itp - to jest jeden z częstych argumentów "przeciw"
-wielu kryptozoologów opiera sie na przykładzie goryla górskiego, że też był wiele lat nieznanym stworzeniem - to też jest argument "przeciw"
-zero sukcesów....czy nessie została znaleziona, czy wytropiono bigfoota - kolejne "nie"
-opowieści niczym z bajek, tu w przypadku kryptozoologii jest tego wiele, opowieści wyssane z palca - to jest kolejny argument na wielu forach dyskusyjnych
Tak jak ufolodzy, tak i kryptozoolodzy nic nowego dla nauki nie osiągneli(jeśli sie myle TO PROSZE MNIE POPRAWIĆ)
I jeszcze kilka by sie znalazło.
Cóż...a co ja poradze, że większość uważa że krypto to pseudo nauka ???

Ano nic....zawsze znajdzie sie ktoś z odmiennym zdaniem, a ja mam swoje zdanie i "kropka".
Trza poczekać, może te "kilka" lat na odkrycie jakiejś kryptydy, to może sie zmieni cały stosunek do tej nauki.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 13:34 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Między nauką i pseudonauką mięści się jeszcze (jak żle napiszę to proszę mnie poprawić) protnauka. To jest taka dziedzina która nie została jeszcze do końca zaakceptowana przez różne "oficjalne" logie, bo nie odniosła jeszcze żadnych sukcesów ale jej badacze nie twierdzą od razu że takie i takie coś napewno istnieje, po prostu je badają. Wydaje mi się że kryptozoologia to coś w tym stylu.

[size=9px][ Dodano: 2006-10-17, 15:37 ][/size]
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.ph ... c&start=15
Warto zobaczyć.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


Ostatnio edytowany przez nikifoor, 17 Paź 2006, 13:38, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 14:09 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
A ja uważam kryptozoologię za fajny, kolorowy przerywnik w szarym życiu. Zawsze to coś niezwykłego, zastanawiającego i tajemniczego. Czym byłby świat bez tajemnic? :) Niestety tajemnice mają to do siebie, że nie chcą być rozwiązane ;)

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 14:16 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Na forum bocian często codziennie przesiaduje, ale jako gość.
I tam to raczej nikt nie był przychylny tej nauce.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 14:33 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Może nie było "kryptomaniaków" ale kilka osób stwierdziło że część kryptyd może istnieć.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Kryptozoologia. Nauka czy pseudonauka?
PostWysłany: 17 Paź 2006, 16:20 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 15:01
Posty: 2303
Sory że to piszę tutaj ale pewne treści pisane przez zjelon'a mnie z deczka wkurzyły...

"zjelon" napisał(a):
Nie przyczynili się do żadnego odkrycia gdyż ich metoda działalności to spisywanie oraz powielanie i propagowanie niesprawdzonych podań a to nie wymaga zbyt intensywnej pracy terenowej w niedostępnych miejscach tylko postawienia kilku piw gadatliwym autochtonom.


On się zastanowił nad tym, co pisze? Gdyby wiedział przynajmniej o wyprawach badawczych, to nie pisałby o "propagowaniu niesprawdzonych podań".

Inna sprawa to to, że wśród kryptozoologów znajdują się też zawodowi profesjonalni biolodzy i zoolodzy.

_________________
https://www.ivellios.com/


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group