KryptoZoo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /home/srv22477/domains/kryptozoologia.pl/public_html/switches-act-kryptozoo.php on line 1811: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given
KryptoZoo | Blogi |

Popkryptydy

Dodano: 2011-11-21 00:53:44 | Wyświetleń: 13101

Tagi:

Kryptozoologia staje się coraz bardziej popularna. Co jakiś czas świat słyszy o kolejnych, mniej lub bardziej, przekonujących obserwacjach. Lecz jakie przeciętny człowiek ma o tej dziedzinie pojęcie?

Jak pokazuje temat Kryptydy w popkulturze na naszym forum (http://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=315) o kryptozoologii usłyszy nawet kompletny laik. Czy jednak zwykły człowiek zapytany o tą naukę, o nazwę konkretnej kryptydy, czy o samo znaczenie terminu „kryptozoologia” jest w stanie odpowiedzieć? Wątpię (odzwierciedla to chociażby temat o wdzięcznej nazwie Szok - http://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=837&). Nie można oczywiście wymagać takiej wiedzy od ludzi kompletnie nią niezainteresowanych. Jednak wielu całkiem mylnie rozumie kryptozoologie wsadzając ją między bajki. Czym według tych ludzi zajmują się kryptozoolodzy? To pytanie prowadzi do innego pytania – o to jakie są najpopularniejsze kryptydy. Nie jestem w stanie na to odpowiedzieć z całą obiektywnością. Jednak pozwolę sobie oprzeć się na pewnym quizie zamieszczonym w internecie (http://www.sporcle.com/games/Loona/cryptozoological_creatures). Autor tego testu wybrał jego zdaniem najpopularniejsze nieznane nauce zwierzęta, które należy nazwać. Osobiście nie do końca zgadzam się z takim doborem, ale nie to jest ważne, istotne jest to, jak ludzie odpowiadali. Podpowiedzią do każdej kryptydy jest krótki opis oraz miejsce występowania. Dla osób naprawde interesujących się tą tematyką quiz ten jest banalny. A nie można zapominać, że brali w nim udział ludzie, którzy mają pojęcie o tym czym jest kryptozoologia. Sądzę, że byli to przeważnie amerykanie. Jak więc kształtują się wyniki? Największy odsetek ludzi (21.8%) odpowiadał poprawnie zaledwie na 3-4 pytania. Tylko 7.3% odpowiadających nie miało problemu z nazwaniem wszystkich kryptyd. Najczęściej rozpoznawanym zwierzęciem (prawie przez każdego) jest, jak to ktoś kiedyś pięknie określił na naszym forum, symbol kryptozoologii – Bigfoot. Po piętach depcze mu sławny Nessie. W pierwszej trójce nie mogło też zabraknąć Yeti. Taka kolejność chyba nikogo nie dziwi. Chupacabra z wynikiem 75.9% poprawnych odpowiedzi plasuje się na czwartym miejscu – osobiście spodziewałam się lepszego wyniku. Popularność Diabła z Jersey czy Mothmana jest trochę smutna, ale przewidywalna. Niestety o wiele więcej osób potrafiła je nazwać niż na przykład Yowie czy Mokele-mbembe (które znało jedynie ponad 20% odpowiadających).

Biorąc więc pod uwagę kto odpowiadał w tym quizie (osoby znające przynajmniej termin kryptyda) i jak wyglądały odpowiedzi można zobaczyć, które z kryptyd są najpopularniejsze (próba jest mała, w chwili gdy to pisze rozwiązań testu jest 261, jednak myślę, że dość miarodajna). Jestem zdania, iż w środowiskach mających mniejsze pojęcie o kryptozoologii również w czołówce znalazły by się te same zwierzęta. Dlaczego są najpopularniejsze? Są najczęściej widywane? Najciekawsze? A może ich istnienie jest najbardziej prawdopodobne? Ciężko stwierdzić. Jednak wydaje mi się, że wiele innych kryptyd również zasługuje na taką popularność. W końcu większa popularność to większe środki na badania nad danym zwierzęciem. Może jeśli amatorskie wyprawy nie chodziły by szukać Yeti, lecz innych stworzeń, to częściej dochodziłoby do odkryć nowych gatunków? Nie ma co się zastanawiać, promujmy też mniej popularne, choć nie mniej ciekawe kryptydy. Lecz z drugiej strony większe zainteresowanie społeczeństwa to też więcej sfabrykowanych dowodów. Warto według was promować kryptozoologię w popkulturze? Które nieznane nauce zwierzęta są godne większej popularności?  

 

Ps.  Mówiąc o quizach nie można zapomnieć o naszej Quizowni KryptoZoo (http://www.kryptozoologia.pl/index.php?act=quizy). Zapraszam do sprawdzenia wiedzy! :)



Zachęcamy również do lektury innych wpisów tego użytkownika:

· Dingonek - tajemnica Afryki (czytany 14777 razy)
· Lavellan - mało znany, niemniej ciekawy (czytany 16417 razy)
· Ludzie ich się boją, czyli kryptydy zabójcy (czytany 15964 razy)
· Kryptozoologia nauką? (czytany 13840 razy)

Tutaj możesz skomentować wpis "Popkryptydy". Pamiętaj, że wszystkie komentarze są moderowane przez właścicieli blogów. Zanim dodasz nowy komentarz, zapoznaj się z regulaminem KryptoZoo.
Pamiętaj, aby w komentarzu nie podawać swojego adresu email! Jeśli chcesz, aby inni użytkownicy mogli się z Tobą skontaktować, podaj swojego emaila w odpowiednim polu podczas wpisywania komentarza.


Twój nick:

E-mail (opcjonalnie):
Komentarz:

BBcode:

[b][/b] - pogrubienie
[i][/i] - kursywa
[u][/u] - podkreślenie
[cytat][/cytat] - cytat
[cytat="NICK"][/cytat] - cytat z nickiem



Do tego artykułu nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!