Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się


Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Mangarsahoc -
Dodano: 2008-04-15 20:42:30
Wiele krain bogatych w kryptydy obrosło w legendy. Nie jest jednak tajemnicą, że Madagaskar do dziś stanowi zapomnianą wyspę porosłą tropikalnym światem. Prócz bowiem niezwykłych łaszy-drapieżców czy gigantycznych ludzkich lemurów kraj ten skrywa niejedną jeszcze niespodziankę. W 1648 i 1661 roku Admirał Étienne de Flacourt - gubernator francuzów na Madagaskarze wspominał o pewnej dzikiej  bestii podobnej do konia i zwał ją mangarsahoc.

Pisze on:

"Mangarsahoc to niezmiernie duża bestia, która ma okrągłą stopę jak koń i bardzo długie uszy; gdy zbiega z góry, nic prawie przed sobą nie widzi ;gdyż oczy ma przesłonięte uszami; wydaje głośny ryk, podobny do głosu osła. Sądzę że jest to dziki osioł."


"straszny" mangarsahoc


W relacji z 1770 roku hrabia de Modave podał w swej korespondencji, że zwierzę to żyje w odległych rejonach jakieś dziesięć mil od Fort-Dauphin. opisuje je tak:
"Murzyni bardzo się tego zwierzęcia boją i podają przerażające opisy; w gruncie rzeczy jest to tylko dziki osioł. Żyje ich wiele w tej części wyspy, ale trzeba ich szukać w lasach, gdyż nigdy nie opuszczają miejsc bezludnych i trudno dostępnych."
Decary powiada, że krajowcy w Anosy nazywają te zwierzę mangaro - tsaoka ( co znaczy "którego uszy zakrywaja brodę"). Nieoficjalna nauka posiada sporo relacji dotyczących dzikich osłów na Madagaskarze, szczególnie z dystryktów Bealanana i Minikenjy.   

Odniesienia: Bernard Heuvelmans; 1955, Paryż
Caniche (FromZooMy) © 2008

Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk