Nick:   Hasło: Zapamiętaj :: Nie masz konta? Zarejestruj się
Bez kaucji i tanio - wypożyczalnia samochodów Poznań tam wynajmiesz bez kaucji w rozsądnych cenach | regeneracja dpf | Wózki i przyczepki Croozer

Tutaj będzie pożyczka, pozycjonowanie, kredyty, chwilówka, no i w ogóle cały ten reklamowy stuff... no bo w końcu odchudzanie, meble, dieta i dentysta same się nie zareklamują...

Quizy w KryptoZoo
Kraken
Dodano: 2005-03-11 22:33:46
Kraken to legendarny stwór morski, którego ponoć widuje się na wybrzeżach Norwegii i Ameryki Północnej. Pierwszym, który opisał to monstrum w epoce nowożytnej, był Eryk Pontoppidan w swoim dziele z roku 1755 - Natural History of Norway. Jeszcze wcześniej pisał o nim Pliniusz - potwór miał blokować wejście przez Cieśninę Gibraltarską, nie przepuszczając podróżujących tamtędy okrętów.

Stworzenie to jest monumentalnych rozmiarów - przypuszczalnie ma 1,5 kilometra obwodu i długie, oślizgłe macki. Wedle opowieści żeglarskich, krakeny były często brane za wyspy. Kiedy marynarze wychodzili na "ląd" budzili potwora, który się zanurzał, wciągając pod wodę załogę wraz z okrętem.

Często powiązuje się krakena z biblijnym lewiatanem, jednak najprowdopodobniej jest to tylko legenda, powstała w wyniku pomylenia go z Kałamarnicą olbrzymią.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów z tego działu:

· Baby Ogopogo
· Królewiec (Kingstie)
· Wąż morski z Gloucester
· Mussie
· Globstery
· Miirri
· Canvey, potwór z wyspy
· Diabelska ryba z wyspy Suwarrow
· Bessie
· Storsjöodjuret
 
Copyright © 2004 - 2016 by KryptoZoo :: Powered by Marek Sęk