Kryptozoologia
 
Obecny czas: 28 Mar 2024, 09:14

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Harpia
PostWysłany: 15 Paź 2014, 13:36 
Nowa krew
Nowa krew

Rejestracja: 01 Kwi 2012, 13:52
Posty: 5
Chciałbym w tym temacie wysunąć moją teorię na temat wierzeń starożytnych Greków w demona porywającego małe dzieci zwanego Harpią. Starożytni wyobrażali ją sobie jako brzydką, uskrzydloną kobietę-ptaka. Była mylona z syrenami. Widzę duże podobieństwo między Harpią z mitologii, a Harpią Wielką (nazwa Harpi Wielkiej wzięła się od mitologicznej Harpii) jest to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Harpi. Zamieszkuje lasy tropikalne w Ameryce Południowej i Środkowej, od południowego Meksyku do północnej Argentyny. Najpotężniejszy ptak drapieżny Nowego Świata. Podobieństwa:
1. Harpia Wielka i Harpia mitologiczna są do siebie bardzo podone, a dodanie głowy kobety mogło być jedynie wytworem wyobraźni straożytnych Greków.
2. Podobno mitologiczny stór porywał dzieci, a głownym pozywieniem ptaka są leniwce, małpy, oposy, psy, ptaki i gady. Zwierzęta te mogły być mylone z dziećmi.
3. Hezjod nazywa harpie „pięknowłosymi” stworzeniami, a czy nie najpiękniejsze włosy mają właśnie kobiety?
4. Podobno demony te żyły na wysokich drzewach tak jak Harpie Wielkie, które wiją swoje gniazda na wysokości ponad 40m nad ziemią
Jedynym problemem jest wsytępowanie na całkowicie różych terenach, gdyż Harpia Wielka żyje głownie w Ameryce Południowej, której w tamtych czasach jeszcze nie odkryto. Moim jedynym pomysłem jest emigracja wielkich ptaków z Grecji do Ameryki. Słaba teoria, ale podobieństwo między Harpiami mnie bardzo przekonuje. Co wy o tym myślicie?

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harpia_wielka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Harpie_(mitologia)

Przepraszam za błędy, ale autokorekta mi się nie pokazuje :D


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 16 Paź 2014, 07:48 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 08 Lip 2009, 11:43
Posty: 82
Miejscowość: Śląsk
Jak dla mnie mocno naciągana teoria, i zupełnie przypadkowa zbieżność nazw. Owszem, ptak może przypominać mitologicznego stwora, jednak ja bym szukał pochodzenia harpii po prostu w dużych orłach, lub nawet sępach.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 16 Paź 2014, 09:23 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Mar 2011, 17:45
Posty: 564
Miejscowość: Gdynia
Emigracja ptaków z Grecji do Ameryki? Że co? Jak, po co?


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 16 Paź 2014, 13:24 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 06 Lip 2013, 18:59
Posty: 262
Miejscowość: Przemyśl/ Kosienice
Herr Klebstoff napisał(a):
Emigracja ptaków z Grecji do Ameryki? Że co? Jak, po co?

Tak jak wszyscy, za chlebem :hihi:


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 16 Paź 2014, 14:57 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Maj 2011, 11:40
Posty: 762
Miejscowość: Okolice Tarnowa
Raczej nazwa obecnie żyjącego ptaka(harpia wielka) jest wzięta od mitologicznego dawniej ponoć żyjącego stwora a nie na odwrót. Ps polecam film van helsing.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 17 Paź 2014, 20:55 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Zgadzam się z WoJtAssssem. Nazwa ptaka pochodzi od mitologicznego stwora. Za teorią Rachera przemawia też upierzenie na głowie harpi. Jasne pióra mogły być uważane za ludzką skórę. Niestety, emigracja tak daleko wydaje mi się mało prawdopdobna.
A może były to też harpie wielkie lub ptaki blisko z nimi spokrewnione.Przecież harpie mogły żyć równolegle na dwóch kontynentach.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 17 Paź 2014, 21:18 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 08 Lip 2009, 11:43
Posty: 82
Miejscowość: Śląsk
Równie dobrze mógł jakiś gatunek wyewoluować w podobną formę, tylko został wytrzebiony za podobieństwo z harpiami :P


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 18 Paź 2014, 16:52 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Możliwe, jednak nie sądzę, że po zabiciu kilkunastu takich ptaków, Grecy by się nie połapali, że ,,to coś co tam lata" to ptak, a nie potwór.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Harpia
PostWysłany: 18 Paź 2014, 21:49 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Mar 2011, 17:45
Posty: 564
Miejscowość: Gdynia
A ja dalej uważam, że Grecy mieli po prostu bujną wyobraźnię. Nawet nie ptak, lecz najzwyklejsza bajka.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group