KryptoZoo
https://www.kryptozoologia.pl/forum/

Tatrzańskie Smoki
https://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=3170
Strona 1 z 1

Autor:  MarcinK [ 29 Lip 2014, 12:27 ]
Temat postu:  Tatrzańskie Smoki

Jakiś czas temu natknąłem się na ten artykuł:
Od wielu lat większość kryptozoologów usiłuje we wszystkich kronikach, mitach, legendach i podaniach wszystkich narodów świata – a zwłaszcza w opowieściach o smokach – zidentyfikować tzw. neo-dinozaury, które mogły przeżyć aż do czasów historycznych. Także w naszym najbliższym otoczeniu możemy znaleźć dowody na ich istnienie.
W kronice miejskiej miasta Lewocza na Słowacji, prowadzonej przez imć Gaszpara Haina czytamy, co następuje: Dnia 5 i 6 sierpnia 1662 roku, Spisz. W Tatrach było tak wielkie trzęsienie ziemi, że wielka skała, ba! – wierch cały się rozsypał na skalne bałwany. Wiele wierchów to też poruszyło, a także powstało nowe jezioro, nowa przestrzeń wodna. Pokazał się też żywy smok. Siedział on a opuszczonym szczyrbskim kościele, gdzie go widziano przez kilka dni. Nikt doń się nie ośmielił przybliżyć, aż wreszcie znikł… Dalszy tekst na ten temat znalazłem w książce polskiego pisarza Jacka Kolbuszewskiego pt. „Skarby króla Gregoriusa”, i brzmi on tak: 6 sierpnia 1662 roku na długo pozostał w pamięci mieszkańców północnej części Słowacji. tego bowiem dnia ziemia nagle zadrżała – a trzęsienie było tak silne, ze nie tylko zarysowały się ściany domów w Lewoczy, Kieżmarku i Spiskiej Nowej Wsi, ale nawet pozapadały się niektóre zasobne w szlachetne trunki piwnice. Ci zaś, których oczy były zwrócone w stronę Tatr, mogli na własne oczy dojrzeć jak wali się w gruzy cały wierzchołek Sławkoskiego Szczytu, jak skalna lawina miażdży lasy, jak nad górami tworzy się wielka czarna chmura. Obdarzeni zaś największą spostrzegawczością widzieli sprawcę całego incydentu – ogromnego smoka lecącego wysoko nad Tatrami. […] … Smok wybrał sobie na leżę tak zwany Hochwald, czyli okolice dzisiejszej wsi Štrba. Cytowany komentarz do tekstu Gaszpara Haina dopełnia dalszy tekst, który mówi, że jeszcze po stu latach od tego wydarzenia górale twierdzą, że: W Tatrach co najmniej jeden smok być musi!…

http://www.jesensky.sk/index.php?lng=sk ... =7&go2=156

Góry wydają się być dogodnym środowiskiem dla dużych zwierząt latających- jest sporo miejsca do założenia gniazd a silne wiatry ułatwiają lot. Co do sprawy trzęsienia- możliwe że po prostu wstrząsy wypłoszyły zwierzę z naturalnego środowiska a ludzie po prostu po swojemu to skojarzyli.
Co wy sądzicie na ten temat.

Autor:  BiGi [ 29 Lip 2014, 16:05 ]
Temat postu:  Re: Tatrzańskie Smoki

A jakiej wielkości miałby być ten smok, są jakieś wzmianki?

Autor:  SWAT [ 29 Lip 2014, 22:59 ]
Temat postu:  Re: Tatrzańskie Smoki

Zasobne w trunki piwnice... Zagadka wyjaśniona. W obawie przed tym że się potłuką wszystko spili i mieli omamy.

Autor:  gospo27 [ 30 Lip 2014, 17:22 ]
Temat postu:  Re: Tatrzańskie Smoki

Fajne znalezisko Marcin. Czy tylko mi nasuwa się przy tym relacja o pterodaktylu z kamieniołomu we Francji (chociaż wydaje mi się że to akurat była kaczka dziennikarska...).

Autor:  Chudy Pan [ 03 Sie 2014, 09:55 ]
Temat postu:  Re: Tatrzańskie Smoki

Bardzo dobre informacje. Cóż, może w górach żyhą smoki, a przynajmniej żyły, bo teraz łatwiej by je można dostrzeć, dawniej nawet Tatry nie były najlepiej poznane.

Autor:  Szymonux626 [ 05 Lut 2023, 17:24 ]
Temat postu:  Re: Tatrzańskie Smoki

Zastanawia mnie natomiast jak zwierzę wspomniane w artykule mogło wyglądać. Można przypuścić, że mamy do czynienia z neo archeopteryksem lub czymś innym.

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/