Kryptozoologia
 
Obecny czas: 25 Kwi 2024, 18:57

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 90 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 29 Lip 2007, 19:04 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 10 Lip 2007, 08:29
Posty: 145
No to po co według Ciebie ewolucja twożyła wieloryby, rekina wielorybiego i np. kryptydy takie jak ogromne węże morskie?


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 29 Lip 2007, 19:17 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
Nowy gatunek powstaje wtedy, kiedy znajdzie się jakaś nisza ekologiczna, czyli miejsce w środowisku, które mozna "zapełnić". Jeżeli np. w jakichś wielkich przestrzeniach wodnych jest dużo ryb to gatunki ewoluują żeby stać się bardziej "wydajnymi" i w ten sposób np. zwiększają rozmiary.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:02 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:55
Posty: 891
Może megalodon jest mylony z rekinem magepaszczą przecierz został odkryty dopiero w latch 70 XX wieku... 8)


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:14 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Tryk napisał(a):
Może megalodon jest mylony z rekinem magepaszczą przecierz został odkryty dopiero w latch 70 XX wieku... 8)

Tja... Megalodon - 12-16 m
Megachasma - 4-5.5m

Co za różnica, 10 metrów w tą czy w tamtą...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:16 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:55
Posty: 891
Chupas napisał(a):
Tryk napisał(a):
Może megalodon jest mylony z rekinem magepaszczą przecierz został odkryty dopiero w latch 70 XX wieku... 8)

Tja... Megalodon - 12-16 m
Megachasma - 4-5.5m

Co za różnica, 10 metrów w tą czy w tamtą...

A wiesz co to opowieści rybaka...?


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:20 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Tryk napisał(a):
Chupas napisał(a):
Tryk napisał(a):
Może megalodon jest mylony z rekinem magepaszczą przecierz został odkryty dopiero w latch 70 XX wieku... 8)

Tja... Megalodon - 12-16 m
Megachasma - 4-5.5m

Co za różnica, 10 metrów w tą czy w tamtą...

A wiesz co to opowieści rybaka...?

No pewnie, najłatwiej wszytsko wyjaśnić bujną wyobraźnią ludzi... Ten przysłowiowy rybak musiałby być chyba skrajnym astygmatykiem żeby pomylić 10-metrową bestię z 5 metrowym rekinem... Pomijam już fakt, że oba rekiny różnią się jak paw od kuropatwy...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:24 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lip 2007, 20:55
Posty: 891
Chupas napisał(a):
Tryk napisał(a):
Chupas napisał(a):
Tryk napisał(a):
Może megalodon jest mylony z rekinem magepaszczą przecierz został odkryty dopiero w latch 70 XX wieku... 8)

Tja... Megalodon - 12-16 m
Megachasma - 4-5.5m

Co za różnica, 10 metrów w tą czy w tamtą...

A wiesz co to opowieści rybaka...?

No pewnie, najłatwiej wszytsko wyjaśnić bujną wyobraźnią ludzi... Ten przysłowiowy rybak musiałby być chyba skrajnym astygmatykiem żeby pomylić 10-metrową bestię z 5 metrowym rekinem... Pomijam już fakt, że oba rekiny różnią się jak paw od kuropatwy...

no przecierz z miara nie latał z nim, ale jak człowiek widzi cos poraz pierwszy w zyciu to moze nagle dziwnie wymysliec coś tym bardziej jesli to cus nie jest płotka tylko gigantem...


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 01 Sie 2007, 17:59 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Oto megamorda, czy też jak kto woli megachasma
http://tukituki.republika.pl/megamouth.htm

A oto żarłacz biały(celowo biorę pod uwagę mniejszą formę CM)
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C ... bia%C5%82y


Oba rekiny, co rzadko się zdarza w rodzinie rekinów, znacznie różnie się od siebie.
Nie tylko pod względem wygładu jak i zachowania.
Megamorda jest rybą bardzo wolną, nie tak jak żarłacz.
Spędza również dużo czasu w czeluściach głębin, co nie jest w zwyczaju bohatera "Szczęk.

Warto dodać, że megachasma jest żywą skamieliną, gdyż pośród wszystkich rekinów, jest najbardziej prymitywna.

Osoba która by pomyliła megachasme z żarłaczem, czy też nawet z CM, musiała by być nieźle chora...zresztą co ja piszę...nie biorę nawet takiej rzeczy pod uwagę, by nie odróżnić maszynę do zabijania od ryby która znacząco "zatrzymała się w rozwoju"

Zresztą o takich rzeczach, więcej pisze w linku który podałem.
To tyle ode mnie odnoście megamordy....

_________________
Image


Ostatnio edytowany przez Kiedrzu, 01 Sie 2007, 18:02, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 05 Wrz 2007, 11:45 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2007, 11:31
Posty: 5
Witam :)
Mam małe zapytanie...potrzebowałabym materiałów dotyczących carcharodona megalodona...czy ktoś byłby w stanie mi pomóc??

Pozdrawian serdecznie :)


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 05 Wrz 2007, 11:50 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
To zalezy w jakim języku... jeśli po angielsku, to wystarczy google, jeśli tylko po polsku to nieco gorzej się sprawy mają...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 18:44 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2007, 11:31
Posty: 5
kurcze no właśnie najgorsze jest to, że potrzebuję polskich materiałów...choćby podstawy żeby wiedzieć od czego zacząć i mieć ogólne pojęcie...na necie znalazłam strasznie rozbieżne info...

pozdrawiam serdecznie :)


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 19:13 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Aoifa napisał(a):
kurcze no właśnie najgorsze jest to, że potrzebuję polskich materiałów...choćby podstawy żeby wiedzieć od czego zacząć i mieć ogólne pojęcie...na necie znalazłam strasznie rozbieżne info...

pozdrawiam serdecznie :)

Nie sprecyzowałaś, czy chodzi Ci o materiały dotyczące megalodona jako kryptydy, czy jako zwierza prehistorycznego...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 19:20 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2007, 11:31
Posty: 5
raczej zwierza prehistorycznego...jestem na paleo i próbuję zebrać cokolwiek bez pomocy promotora...niestety on jeszcze nie wie, że chcę pisać o megalodonie...jednak wkrótce będę musiała go uświadomić :)


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 19:34 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Aoifa napisał(a):
raczej zwierza prehistorycznego...jestem na paleo i próbuję zebrać cokolwiek bez pomocy promotora...niestety on jeszcze nie wie, że chcę pisać o megalodonie...jednak wkrótce będę musiała go uświadomić :)

No, to będzie ciężko... bez namacalnych źrdódeł zwanych książkami to się nie obędzie...

podstawy da się znaleźć:

http://rozrywka.onet.pl/niewiarygodne/1 ... godne.html
http://www.sharkattacks.com/images/amos/Image43.gif
http://pl.wikipedia.org/wiki/Megalodon
http://www.dinosaur.net.cn/_Sea_Monster ... terall.JPG

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 19:39 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2007, 11:31
Posty: 5
domyślam się... ;)

dzięki wielkie za pomoc...jakąkolwiek :)


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 19:45 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Aoifa napisał(a):
domyślam się... ;)

dzięki wielkie za pomoc...jakąkolwiek :)

Nie nastawiaj się tak na tego megalodona za bardzo... co innego gdyby dochodziły do wyboru źródła angielskie, to wtedy byś mogła całą książkę napisać :) Ale jeśli tylko polskie, to nawet z książkami będzie Ci ciężko. Mimo to - powodzenia ;)

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Odp: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 06 Wrz 2007, 20:11 
Nowa krew
Nowa krew
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2007, 11:31
Posty: 5
nie nastawiam się jedynie na polskie źródła...zdaję sobie sprawę, że w mojej profesji praktycznie 90% to język angielski...jednakże chciałam spróbować znaleźć cokolwiek...miałam nadzieję, iż znajdę coś więcej z pomocą innych :)

Pozdrawiam serdecznie :)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 20 Cze 2010, 19:17 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Kilka moich przemyśleń na temat megalodona:
1.Czy same zęby mogą być miarą wielkości tego zwierzęcia wdg. mnie określanie go jako 20-paro metrowego potwora na podstawie samych tylko zębów nie jest miarodajne równie dobrze może być 7-metrową rybą z nienaturalnie wielkimi zębami
2.W wielu encyklopediach spotkałem się z opisem jakoby żarłacz biały osiągał do 12 metrów można by postawić tezę mówiącą że osobniki widziane kiedyś tam o tych rozmiarach to właśnie sławne megalodony co by mogło być jakimś argumentem na to że ryby te nie wygineły
3.Co do 30 metrowych rekinów ukrywających się w głebinach to zastanawia mnie kilka rzeczy czy zwierze o tej wielkości mogło by wytrzymać olbrzymie ciśnienie zwłaszcza posiadając chrzęstny szkielet , kolejne pytanie czym taki rekin by się żywił kałamarnicami raczej by się nie najadł a raczej z tego co wiem morze nigdy nie wyrzuciło zwłok kaszalotów z olbrzymimi ranami chyba że połykają je w całości.
Liczę na gorącą polemikę :)

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 06:17 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 18 Cze 2010, 23:16
Posty: 44
W Wikipedi można wyczytać że długość ich wynosiła około 14 - 16m. większe osobniki miały do 18-tu metrów, a takie powyżej dwudziestu to już bajka wynikająca z tego że znalezione zęby źle zrekonstruowano na modelu, a raczej odwrotnie. Na podstawie zębów źle dorobiono szczęki.
Mamy tutaj doniesienie o 30 metrowym potworze, to być może lekka przesada, oczywiście że człowiek ten mógł zobaczyć jakiegoś wyrośniętego osobnika , a z czasem rybka jeszcze trochę w opowiadaniach urosła, nam wędkarzom zdarza się to bardzo często ;D , to taka choroba zawodowa. Czy gdzieś mogły takie osobniki przeżyć?, myślę że to możliwe.....

http://de.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1005010638


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 12:59 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Kolejnym argumentem przeciw temu że giganty te żyją w głębinach jest sposób polowania (oczywiście o ile przyjmujemy że megalodon jest podobny do żałacza białego) rekin atakuje swe ofiary przy powierzchni atakując je z dołu polega wtedy na wzroku a co taka ryba by widziała na głębokości kilku tyś. metrów ? Co do szacowania rozmiarów to nasuwa mi się kolejne spostrzeżenie jeżeli największy zanotowany żarłacz ma 7.2 m. (wdg. wikipedii) przy wadze 3.4 t. to dlaczego 12-18 m. rekin ma wążyć aż 30 t. coś tu nie tak z tymi proporcjami !? proporcjonalnie to max mógłby mieć 10-12 ton

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 16:20 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Megalodon nie jest powiększonym żarłaczem białym w jakimś urządzeniu do powiększania. Budowa tej ryby jest trochę inna, dlatego stosowanie w tym przypadku prostej proporcji nie da wiarygodnego wyniku jeśli chodzi o masę. Dorosły kaszalot na przykład przy osiągnięciu długości megalodona może ważyć jakieś 50 ton.Czyli krótko mówiąc, nawiąże do któregoś ze starych tematów 1 kilo megalodona to nie to samo co 1 kilo żarłacza.

Na interii znalazłem informacje, że megalodon miał 33 m długości i ważył 125 ton..... bez komentarza


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 18:11 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
drego napisał(a):
Megalodon nie jest powiększonym żarłaczem białym w jakimś urządzeniu do powiększania. Budowa tej ryby jest trochę inna, dlatego stosowanie w tym przypadku prostej proporcji nie da wiarygodnego wyniku jeśli chodzi o masę.


Zgadzam się ale weźmy jeszcze jeden przykład a minowicie rekin wielorybii jak podaje wikipedia przy długości 18 m wąży ok. 13ton dlatego jednak ten wynik wydaje mi się bardziej wiarygodny 10/20 ton w te czy we wte. a co do kaszalotów to nie jest nic dziwnego wieloryby są wdg. mnie bardziej zbite od ryb i dlatego cięższe ryby za to są smuklejsze i myśle że megalodon również a to z prostej przyczyny ażeby był dobrym łowcą musiał polegać na prędkości przy ataku można to wywnioskować na obserwacji każdego z żarłaczy

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 19:01 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Dlatego dane mówiące o masie megalodona można traktować jako szacunki. Człowiek z natury ma skłonność do przesady.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 19:38 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Na ang. wikipedii wyczytałem że szacowane jest to wdg. jakiegoś przelicznika co do którego było wiele koncepcji niestety mechanizm ten jest dal mnie niezrozumiały

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 21 Cze 2010, 19:44 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
moze w jakis nieznany sposob szacowana jest srednia gęstość zwierza i na tej podstawie ustalają prawdopodobną wagę.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 22 Cze 2010, 04:10 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 18 Cze 2010, 23:16
Posty: 44
Cytuj:
Na interii znalazłem informacje, że megalodon miał 33 m długości i ważył 125 ton..... bez komentarza

Możesz podać linka do tego art.

Pabio, oczywiście, na takich głębokościach nie ma za wiele (interesującego go)pokarmu, a taki drapieżnik jednak zjeść swoje musi, na pewno w poszukiwaniu zdobyczy musiałby opuścić głębiny


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 22 Cze 2010, 05:20 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
no dobra ale jeżeli zakładamy że przeżył i opuszcza głebiny to byłby częściej widywany gdyż dobra dla takiej ryby zwierzyna żyje max 500 metrow poza tym duże zmiany ciśnienia dla ryb są śmiertelne

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 22 Cze 2010, 14:30 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
link o ktory prosil Arek:

http://facet.interia.pl/ciekawostki/gro ... ch,1392093

a co do głębokości, to 500 m to nie jest żaden limit. Kaszaloty, które podobno są głównym posiłkiem megalodona mogą nurkować dużo głębiej.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 22 Cze 2010, 18:06 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
rzuć okiem co pisałem o polowaniu na takiej głębokości wcześniej może się mylę ale tak to widzę

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Carcharodon Megalodon
PostWysłany: 22 Cze 2010, 22:26 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
czy duża zmiana ciśnień byłaby dla rybki śmiertelna czy też nie.. to zależy tylko i wyłącznie od budowy jej organów wewnętrznych. U ryb kostnoszkieletowych zazwyczaj odpowiedzialny jest za to pęcherzyk pławny, np: okoniowate przy raptownej zmianie ciśnienia duszą się nim, ponieważ nie mają zbytniej możliwości regulacji ciśnienia. Posiadają one pęcherz zamknięty poprostu. Duża grupa ryb posiada jednak otwarty, więc pozwala to im na regulowanie ciśnienia lecz także w ograniczonej skali. Rybka zwana gołomianką żyjąca w Bajkale, przebywa na dużych głębokościach, wręcz zadziwiających. Gdy dochodzi do rozrodu wypływa na powierzchnię, wskutek ciśnienia pękają samiczkom powłoki brzuszne i narybek jest uwalniany. Chrzęstnoszkieletowe jak rekiny, płaszczki, jesiotrowate itd nie posiadają pęcherzyków pławnych. Radzą sobie z ciśnieniem na inne sposoby. Gatunek podany przez Kiedrza czyli megachasma (3 lata temu?:)) zmienia głębokości bez ubocznych skutków. Rekiny odławiane przez wędkarzy nawet te denne są wypuszczane do morza...można więc przypuszczać, ze raptowna zmiana ciśnienia nie zabija ich. Żarłacz biały poluje uderzając z impetem od spodu w ofiarę. Czasem taki atak jest przeprowadzony z dużej głębokości i przy bardzo szybkiej prędkości..więc może niewielka ale raptowna zmiana ciśnień. A jak było z megalodonem..zgadujemy?:)


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 90 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group