Kryptozoologia
 
Obecny czas: 18 Kwi 2024, 23:11

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 19 Lut 2007, 15:27 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Image

Ninki -nanka jest tajemniczym, gado- lub smokopodobnym zwierzęciem, obecnym w folklorze w wielu rejonach zachodniej Afryki. Według opowieści tubylców, zamieszkuje namorzynowe bagna, ukrywając się w głębokich norach na brzegach rzek, a w nocy wyrusza na łowy. Jej opisy przywodzą na myśli mieszankę kilku różnych zwierząt - ma mieć wydłużone ciało, tłów krokodyla, szyję żyrafy oraz trzy rogi lub skórny grzebień na końskiej głowie. Ma być pokryta tarczkami, przypominającymi lustra. Są również jednak opowieści, w których Ninki-nanka posiada skrzydła a nawet zieje ogniem. W różnych relacjach jej długość wacha się od 9 do nawet 50 m.

W 2006 do Gambii wyruszyła ekspedycja pod przywództwem kryptozoologa Richarda Freemana, mająca na celu znalezienie dowodów na istnienie Ninki-nanka.
Zebrali dużą ilość relacji o wielkim stworze przypominającym krokodyla lub węża. Freeman mówi: ,,Zebraliśmy wiele bardzo podobnych relacji z całej Gambii, jednak większość pochodziła z drugiej ręki - ponoć osoba, która ujrzy Ninki-nanka, zwykle umiera po kilku tygodniach od tego spotkania."
Tubylcy, którym pokazano ilustracje znanych i legendarnych zwierząt stwierdzili, iż Ninki-nanka najbardziej przypomina chińskiego smoka.

Pewnien chłopak, nazywany Papa Jinda opisał scenę ataku na pompownię, gdzie ,,Ninki-nanka zniszczył kilka rur". Dodał, że ,,samo słowo Ninki-nanka wywołuje u pracowników paniczny strach, zaraz proszą oni o lustro ponieważ wierzą, że tylko widok własnego odbicia może zabić tę bestię."
Oto inna relacja:
,,(...)Jeden ze sprzedawców, Baka Samba opowiadał, iż jego wujek, myśliwy, wiele lat temu widział Ninki-nanka. Nie mógł go dobrze opisać, jego wujek powiedział mu tylko, że było ono bardzo duże i straszne. Miało cztery kończyny, długi ogon i okropnie wyglądającą głowę. Dodał, iż z paszczy stworzenia wydobywał się ogień. (...) Powiedział, że zwierzę było niezwykle niebezpieczne i osoby, które się z nim spotkały, zwykle umierają w ciągu czterech lub pięciu lat od tego momentu."

Jeden z krajowców opowiedział również o ,,pewnym jeziorze w Senegalu, gdzie ponoć występuje Ninki-nanka. Jezioro miało 5 km długości i było oddalone o ok. 250 km. Twierdził, iż widział na nim w nocy dziwne światła, a w ciągu dnia także wielkie wzburzenia w wodzie. Narysował również na piasku ślad i powiedział, że widział takie same ślady o szerokości 4 stóp (1,2 m) wokół jeziora."

Ninki -nance przypisuje się również zabijanie ludzi - ostatnie takie przypadki miały być zanotowane na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

Podczas wyprawy ekipie udało się znależć coś, co według nich mogło być łuską należącą do Ninki-nanka. Rzekoma łuska została zbadana przez brytyjskich naukowców, okazała się być tylko kawałkiem zniszczonej celulidowej błony filmowej, ,,z pewnością nie tworem biologicznym".

Czym może być to tajemnicze zwierzę?
Freeman ma własną teorię na ten temat - sądzi, iż może to być nieznany gatunek olbrzymiego, ziemnowodnego warana, dorównujący rozmiarami największym krokodylom.

Prawdopodobnym wyjaśnieniem relacji o zdolnościach Ninki-nanka do ziania ogniem jest to, iż zwierzę to ma czerwone wnętrze pyska i czerwony lub pomarańczowy język, który wysuwa z pyska by wychwycić z powietrza cząstki zapachowe, podobnie jak robią to węże czy właśnie warany, co mogło wyglądać jak wydobywający się z paszczy ogień.

Jednak pozostaje pytanie, czy tak ogromne zwierzę, w niektórych opowieściach aż 50 -metrowej długości mogłoby do dziś pozostawać nieodkryte? A może Ninki-nanka jest wyłącznie legendą i częścią wschodnioafrykańskeigo folkloru? Jednak w każdej legendzie jest też ziarno prawdy, więc jakie znane zwierzęta mogły przyczynić się do jej powstania?
Ninki-nanka ma przypominać chińskiego smoka, a wizerunek smoka powstał prawdopodobnie w oparciu o wielkie, groźne drapiezne gady - krokodyle i węże dusiciele. W Afryce zachodniej spotkać można pytona skalnego (Python sebae), jednego z najwększych węży na świecie, mogącego mierzyć przeszło 7 m.
Chętnie przebywa on, a nawet poluje w zbiornikach wodnych. Wiele cech wyglądu Ninki-nanka może przywodzić na myśl właśnie ogromnego pytona.

Image
Pyton skalny

W Gambii występują również dwa gatunki krokodyli - krokodyl wąskopyski (Crocodylus(Mecistops)cataphractus) oraz nilowy (C. niloticus). Ten pierwszy jest raczej niewielki (ok. 3 m) i nie przejawia skłonności do atakowania ludzi. Drugi z nich jednak bywa przeszło dwukrotnie większy, jest potężnym, bardzo niebezpiecznym drapieżcą, równiez dla ludzi.

Być może więc Ninki-nanka jest tylko legendarnym stworzniem, które zrodziło się w wyobraźni ludzi na podstawie wyglądu gadzich drapiezników - pytona i krokodyli - zamieszkujących tamte rejony i strachu przed nimi. Przez lata i pokolenia w legendach urosły one do wizerunku kilkudziesięciometrowego długoszyjego smoka ziejącego ogniem, porywającego ludzi.

Image
Krokodyl nilowy

Osoby rzekomo zabite przez tę bestię, mogły zginąć w innych okolicznościach, ale z powodu zabobonnego strachu przed Ninki-nanką, wina spadła właśnie na nią.

Mogli również zostać zabici przez krokodyle nilowe...w końcu ten gatunek w całej Afryce cieszy się sławą bezlitosnego ludojada.
Inne obecne w opowieściach o Ninki-nanka cechy - jak zamieszkiwanie nor na brzegach wód, a zwłaszcza tajemnicze światła nad taflą jeziora, które były pewnie po prostu krokodylimi oczami, równiez bardzo pasują do krokodyla nilowego. Być może więc ,,Ninki-nanka" to po prostu synonim krokodyla, zrodzony z powodu błędnej identyfikacji tego groźnego gada i uznania go za coś niezwykłego. Choć zawsze pozostaje pytanie, czy tamtejsi ludzie mogliby nie znać krokodyli i tak je umitologizowywać.


Opracował Schnappi, na podstawie tłumaczeń i własnych przemysleń.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Ninki-nanka
PostWysłany: 05 Kwi 2007, 07:59 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2007, 06:56
Posty: 15
Miejscowość: Bielsko-Biała
"Schnappi" napisał(a):

Ninki -nanka jest tajemniczym, gado- lub smokopodobnym zwierzęciem, obecnym w folklorze w wielu rejonach zachodniej Afryki. Według opowieści tubylców, zamieszkuje namorzynowe bagna, ukrywając się w głębokich norach na brzegach rzek, a w nocy wyrusza na łowy. Jej opisy przywodzą na myśli mieszankę kilku różnych zwierząt - ma mieć wydłużone ciało, tłów krokodyla, szyję żyrafy oraz trzy rogi lub skórny grzebień na końskiej głowie. Ma być pokryta tarczkami, przypominającymi lustra. Są również jednak opowieści, w których Ninki-nanka posiada skrzydła a nawet zieje ogniem. W różnych relacjach jej długość wacha się od 9 do nawet 50 m.



To naprawdę niezła mieszanka różnych zwierząt :shock: Ale ja wątpię żeby ta Ninki-nanka istniała. Przecież jak jest taka wielka to raczej powinien już ktoś ją złapać :roll:


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 05 Kwi 2007, 11:43 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sty 2007, 16:23
Posty: 593
Miejscowość: Kraków
Dlaczego mieszanka ? Człowiek (zwłaszcza jeśli chodzi o prymitywne plemiona żyjące w buszu) nie są w stanie tworzyć opisów nowych przedmiotów, zawsze odwołują się do czegoś już znanego. Stąd taki, a nie inny opis :)

_________________
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego. Marek Aureliusz


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 05 Kwi 2007, 11:51 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2007, 06:56
Posty: 15
Miejscowość: Bielsko-Biała
No tak..ale i tak jeżeliby istniał toby był dość dziwny sądząc po opisie 8)


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 05 Kwi 2007, 12:00 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Sty 2007, 16:23
Posty: 593
Miejscowość: Kraków
Wcześniej był obrazek przedstawiający go wg. tego opisu - wyglądał jak jakiś zauropod z głową ceratopsa :)
Ale jak dla mnie należałoby wziąć poprawkę na skłonność człowieka do przesady, zamierzonej lub nie :)

_________________
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego. Marek Aureliusz


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 11 Kwi 2007, 16:43 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 10 Kwi 2007, 07:20
Posty: 62
Miejscowość: ROGOŹNO WLKP
Mam jedno pytanie : Bo z tego co wiem kryptozoologia oparta jest na RELACJACH i legendach. A czy w tym przypadku tez były jakieś relacje ??

_________________
CZEŚC :) Jestem P@tryk :). Bardzo interesuję się krypozoologią oraz duchami, magią i kosmitami :) Jeśli nie zostanę Weterynarzem to będę Kryptozoologiem :):). Acha i dla niektórych, którzy myślą, że mam dyskgrafie ( wiem co to ) - nie mam jej poprostu jestem dość nowy i jak każdy zadaję dużo pytań :).


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 11 Kwi 2007, 18:14 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Gdybyś dokładnie przeczytał treść tematu, wiedziałbyś że były....
Mam wielką prośbę do Ciebie: zanim wypowiesz się w temacie, dokładnie przeczytaj jego treść i treść wszystkich postów pod nim.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 13 Kwi 2007, 03:07 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lut 2007, 00:27
Posty: 219
Miejscowość: dokad
Nie, nie bylo relacji. Siedzimy sobie tak na tym forum i pamietaj, to wszystko jest matrixem i to forum naprawde nie istnieje, bo ten artykul powyzej tez jest swoista relacja, wiesz? Ale skoro nie bylo relacji, to nie ma tez tego artykulu i cholera wie, czy to forum w ogole istnieje. A Ty masz schizofrenie i warto sprawdzic najblizszy pociag do Tworek.

_________________
quot;Czasami ludziom zdarza się potknąć o prawdę, ale większość prostuje się i idzie dalej, jakby nic się nie stało."


 Profil 
 
 Temat postu: Ninki-nanka
PostWysłany: 13 Kwi 2007, 21:04 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2007, 06:56
Posty: 15
Miejscowość: Bielsko-Biała
Jejku, dlaczego najpierw nie przeczytasz artykułu, tylko od razu piszesz coś na jego temat??Jeżeli nie chce ci się go czytać to się lepiej nie wypowiadaj w temacie :roll:


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group