KryptoZoo
https://www.kryptozoologia.pl/forum/

Potwór Ayia Napa
https://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=40&t=2460
Strona 1 z 1

Autor:  limak49 [ 28 Gru 2010, 11:16 ]
Temat postu:  Potwór Ayia Napa

Potwór Ayia Napa jest to kryptyda, rzekomo zamieszkująca wybrzeże od miejscowości Agia Napa na Cyprze, przy popularnym ośrodku turystycznym nad Morzem Śródziemnym. Większość obserwacji miało miejsce wokół Cape Greco (Cavo Greko). Znany jest z opowieści miejscowych rybaków jako "Filiko Teras", co tłumaczy się jako "przyjazny potwór". Istnieją liczne obserwacje "kreatury z głębi", w tym w Kouris Dam, niektóre z lokalnych gazet wywołują nawet grozę i powiew tajemnicy, nadając tym wodom nazwę "Cypryska Loch Ness". Spekulowano, że stwór może być czymś w stylu krokodyla lub węża.

Niestety nie ma nieskazitelnych dowodów mówiących o tym, że potwór naprawdę istnieje, z wyjątkiem folkloru i licznych obserwacji przez turystów i mieszkańców. Istnieje wiele niewyraźnych fotografii i krótkich filmików.

Wielu wierzących w mit o Potworze Ayia Napa, łączy go z mityczną kreaturą ze wspólnego morzą
o nazwie Skylla, która jest przedstawiona m.in.: w formie mozaiki w Domu Dionizosa oraz w rzymskiej willi z III wieku n.e. w Paphos na Cyprze. Wiele starożytych opisów mówi nam, że ma ona kobiecy tułów, z wężem ogona, a z przodu warczące psy w okolicy bioder. Jest to forma opisana przez Hyginusa, Apollodorusa oraz Suda i jest ona naczęściej przedstawiana na wazach i malowidłach.

Przedstawiciele rządu rozpoczęły poszukiwania dowodów na istnienie potwora w kilku miejscach na wyspie w tym Kouris Dam i Cape Greco. Lecz nadal stwór ten zostaje atrakcją turystyczną dla wielu zwiedzających i z pewnością wiele hoteli może się pochwalić lokacją blisko donosów świadczących o jego występowaniu.

Tłumaczenie: limak49
Oryginał:http://en.wikipedia.org/wiki/Ayia_Napa_sea_monster


Co wy o tym sądzicie, bo jak dla mnie to zwykła bajeczka żeby przyciągnąć turystów...

Autor:  Wolfangel [ 28 Gru 2010, 13:12 ]
Temat postu:  Re: Potwór Ayia Napa

Uważam tak samo - ta kryptyda została moim zdaniem wykreowana przez hotelarzy w celu przyciągnięcia turystów. I to nie ona jedna... Mnóstwo kryptyd powstało tylko i wyłącznie by wspomóc finansowo właścicieli hotelików położonych koło nieuczęszczanych zbiorników wodnych ;)

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/