KryptoZoo
https://www.kryptozoologia.pl/forum/

Plezjozaury z Auyan Tepui
https://www.kryptozoologia.pl/forum/viewtopic.php?f=40&t=2198
Strona 1 z 1

Autor:  drego [ 22 Sty 2010, 14:58 ]
Temat postu:  Plezjozaury z Auyan Tepui

W Nieznanym Świecie nr 7/2004 znalazłem ciekawy artykuł który sugeruje, że zaginiony świat wykreowany w książkach Artura Conana Doyle'a wcale nie musi być fikcją. Przytocze tylko najciekawsze fragmeny, bo artykuł jest dość obszerny, nie bede pisał dosłownie tylko swoimi słowami:)
Ponad amazońską dżunglą kraju Tepuis na pograniczu Brazylii, Wenezueli i Gujany wznoszą się blisko kilometrowe kwarcytowe góry stołowe o niemal pionowych ścianach. Ich szczyty tworzą ogromne płaskowyże, przez większą częśc roku skryte pod osłoną chmur. To na jednym z takich szczytów Doyle umieścił legendarny zaginiony świat w którym do dzisiaj miały przetrwać dinozaury. Jednym z największych i najsłynniejszych płaskowyżów jest Auyan Tepui, którego płaski szczyt liczy sobie 700 kilometrów kwadratowych. Ze zbocza góry spływa najwyższy wodospad świata Salto de Angel.
Warunki panujące u podnóża góry są diametralnie różne od tych jakie panują na szczycie. Zbocza są granicą nie do przebycia zarówno dla zwierząt jak i roślin. Stwarza to warunki do występowania na szczycie endemitów a także żywych skamielin. Góry wypiętrzyły się ok 60-70 mln lat temu, a więc w czasie królowania dinozaurów.
Hartwig Hausdorf w swojej książce "Powrót smoka. Śladami ostatnich żyjących dinozaurów" przytacza opowieść łotewskiego osadnika Alexandra Laime'a który ponoć odnalazł szlak prowadzący na szczyt góry i często przebywał na jej szczycie. W czasie jednej z wypraw miał okazję obserwować 3 wylegujące się na Słońcu stworzenia o "owalnym, metrowym ciele i długiej szyi zakończonej niewielką, płazią głową".
Idąc tym tropem na początku lat 90 niemiecka ekipa filmowa udała się na szczyt góry. Raz udało im się dostrzec z helikoptera zwierzęta odpowiadające opisowi Laime'a. Podczas pieszej eskapady, odnaleźli oni coś co mogło być gadzim gniazdem, a także trójpalczaste ślady.
Zwierzęta powiązano z plezjozaurami, ponieważ w przeszłości występowały one na tamtym terenie dość powszechnie, a także opis Laime'a sugerował, że mogą one być spokrewnione.
Na przełomie stycznia i lutego 2005 na szczyt miała udać się polska ekipa NŚ, nie mam jednak żadnych informacji czy ekspedycja się odbyła.

Jeżeli ktoś ma jakieś informacje to prosze o odpowiedź, jeżeli powtarzam stary wątek to go skasuje:)

Autor:  Arnubis [ 22 Sty 2010, 16:44 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

Jakiś czas temu bodajże na Discovery widziałem program o ekspedycji bodajże właśnie w Góry Stołowe. Kierowali się tym samym, znaczy się Zaginionym Światem. Była to grupa naukowców różnych, był z nimi jakiś kryptozoolog, nie pamiętam nazwiska, dawno to było. W każdym razie wyprawa co prawda odniosła sukces, znaleźli jakieś nowe gatunki itp. ale kryptozoolog nic nie znalazł (szukał głównie pterozaurów)

Autor:  Lobato [ 23 Sty 2010, 07:56 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

W 2006 na ten płaskowyż wybrała się także ekipa  national geographic.Ale niestety też niczego nie znalazła po za jakimś nowym gatunkiem pająka.

Autor:  Arnubis [ 23 Sty 2010, 11:29 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

Prawdopodobnie dokładnie o tej wyprawie mówiłem. Dawno to oglądałem, nie pamiętam dokładnie. W każdym razie właśnie coś w tym stylu odkryli, pająka jakiegoś, jakieś bakterie czy tam glony w jaskiniach.

Autor:  Lobato [ 23 Sty 2010, 12:12 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

Mi się wydaje że oglądałeś ,,W poszukiwaniu zagubionego świata" na animal planet.Bo tam właśnie opierali się na zaginionym świecie.

Autor:  Arnubis [ 23 Sty 2010, 20:15 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

Cholera tam wie, dawno to było. Bardzo możliwe, mówiłem już, nie pamiętam ani nazwy ani kanału.

Autor:  dopler [ 25 Sty 2010, 19:45 ]
Temat postu:  Odp: Plezjozaury z Auyan Tepui

Czyli jak zwykle. Scenariusz: ktoś, kiedyś coś widział ale niestety wyjątkowym zbiegiem okoliczności nie ma żadnych dowodów. Albo: ktoś słyszał, że ktoś widział jak inny ktoś opowiadał że zna gościa który widział "coś". Płaskowyże o których mowa niewątpliwie są siedliskiem endemitów, wielu wielu nie znanych nauce gatunków zwierząt, roślin, grzybów itp. Cóż z tego skoro "kryptozoolodzy" szukają wyłącznie dinozaurów, a nie interesują ich nowe np. gatunki pająków.
A swoją drogą ciekawe zestawienie: "...Podczas pieszej eskapady, odnaleźli oni coś co mogło być gadzim gniazdem, a także trójpalczaste ślady.
Zwierzęta powiązano z plezjozaurami, ponieważ w przeszłości występowały one na tamtym terenie dość powszechnie, a także opis Laime'a sugerował, że mogą one być spokrewnione.." Wybaczcie ale to pseudonaukowy bełkot. 

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/