Kryptozoologia
 
Obecny czas: 28 Mar 2024, 09:00

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 30 Paź 2006, 19:35 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Mój pierwszy przetłumaczony artykuł. :)

John Kirk

Głównym celem ekspedycji do Kamerunu, prowadzonej kilka lat temu przez Cryptosafari/BCSCC było uzyskanie dowodów świadczących o istnieniu nieuchwytnego rzekomego dinozaura Mokele – mbembe. Jednak, gdy Bill Gibbons, Robert Mullin, Scott Norman, Pierre Sima i ja byliśmy w głębi tamtejszych dżungli, napotkaliśmy ludzi, którzy upierali się, iż w tej części świata żyją inne nieznane wytwory natury.
Jednym z nich jednym z nich miał być Ngoubou
Kilka miesięcy przed tym, jak wyruszyliśmy na naszą ekspedycję, Bill Gibbons i Dave Woetzel pojechali do Kamerunu, by przeprowadzić rekonesans biotopu obiecującego dla spotkania Mokele – mbembe. Przebyli ogromny teren, przeprawiając się przez kilka rzek oraz spotykając wiele plemion Pigmejów Bantu i Baka. Odwiedzali oni jedno z tych plemion, gdy po raz pierwszy usłyszeli o stworzeniu, którego lokalna nazwa brzmiała: Ngoubou. W Kamerunie występują nosorożce, jednak według Pigmejów Ngoubou było czymś innym.
Wszyscy wiedzieli, czym jest nosorożec, ale według tych ludzi istota ta ma zamieszkiwać sawanny i być osobliwym stworzeniem z czymś w rodzaju falbanki na szyi, dziobem i pewną liczbą rogów. Doszliśmy do wniosku, że Pigmeje opisywali zwierzę wykazujące duże podobieństwo do triceratopsa – pradawnego gada, który powinien wymrzeć 65 mln lat temu, a do tego według współczesnej wiedzy paleontologicznej, nigdy Afryki nie zamieszkiwało. Skamieliny tego gada znajdowano w Ameryce Północnej, przede wszystkim w Montanie.
Po swoim powrocie Bill przekazał nam tę informację. Zdecydowaliśmy, że spróbujemy dowiedzieć się o tym czegoś więcej, gdy wyruszymy na naszą własną ekspedycję. Zdziwiło go to, iż Pigmeje wyraźnie oddzielali Ngoubou od Emela – Ntouka, stworzenia, o którym od Bantu usłyszał w 1913r. kolekcjoner zwierząt Hans Schomburghk. Zwierzę ma być wielkości słonia, mieć grube nogi i posiadać pojedynczy róg na końcu pyska. Emela-Ntouka w języku plemienia Bantu oznacza “zabójca słoni”. Ma zamieszkiwać Kamerun, Kongo, Republikę Środkowej Afryki, Gabon i Zambię.
Pigmeje zaznaczali jednak, że Ngoubou ma więcej niż jeden róg, a także, że ojciec jednego z seniorów plemiennych rok temu zabił oszczepem jednego osobnika.
Gdy byliśmy w Kamerunie, postanowiliśmy dotrzeć do źródła tej tajemnicy i nie czekaliśmy długo na informacje o tym nieznanym zwierzęciu. Gdy powiedziałem ,,nieznanym’’, miałem na myśli nas, ludzi z zewnątrz, ponieważ Pigmejom było ono znane doskonale.
Bill miał ze sobą skoroszyt z ilustracjami przedstawiającymi żyjące i wymarłe zwierzęta, które wykorzystywał podczas przepytywania naocznych świadków, którzy mieli widzieć Mokele-mbembe lub inne tajemnicze, nieznane afrykańskie zwierzęta. Pokazał im kilka ilustracji triceratopsa, w nadziei, iż będą zdolni do zidentyfikowania go jako Ngoubou. Według Pigmejów, choć Ngoubou przypomina triceratopsa, to jednak nim nie jest.
Kilka dni później rozmawialiśmy w wiosce Langoue z dwoma mówiącymi po francusku Pigmejami. Zapytaliśmy jednego z nich, czy stworzenie zwane Ngoubou było tu widywane. Powiedział, że Ngoubou jest zwierzęciem naprawdę istniejącym i bardzo dobrze znanym na tych terenach. Jest częścią lokalnej fauny i byli zdziwieni tym, iż tak ciekawi i zadziwia nas zwierzę, które, chociaż rzadkie, to jest jak najbardziej realne.
Wyjaśniliśmy im, że tam, skąd jesteśmy, nie słyszano o innym Ngoubou niż nosorożec. Powiedzieli nam, że to stworzenie występuje na sawannach, po zachodniej stronie rzeki i że obecnie nie jest już spotykane, ale mimo to uważają, iż nadal zamieszkuje pobliskie tereny. Jeszcze raz pokazaliśmy im ilustracje triceratopsów i ponownie oświadczyli, iż mimo że przypomina Ngoubou, to jednak to nie dokładnie to samo. Wyjaśnili, iż triceratops ma za mało rogów i są one umieszczone w złym miejscu. Jeden z ludzi powiedział nam, że Ngoubou ma sześć rogów na swoim kołnierzu, a inny narysował mi ich ułożenie na skrawku papieru.
W trakcie naszego postoju kontynuowaliśmy rozmowy z różnymi osobami, które widziały to stworzenie lub wiedzą coś o nim, żadna relacja nie pochodziła jednak z ostatnich czasów.
Gdy wróciliśmy, stwierdziłem, że najpierw spróbuję sprawdzić, czy odkryto skamieniałości zwierzęcia o wyglądzie podobnym do Ngoubou. Oczywiście szukałem jakiegoś gatunku ceratopsa, który odpowiadałby opisowi. Odnalezienie zwierzęcia doskonale do niego pasującego nie zajęło mi dużo czasu. Prawie dostałem zawału, gdy zobaczyłem wizerunek dinozaura, wyglądającego dokładnie tak samo, jak na rysunkach i w opisach, które usłyszeliśmy w Kamerunie.
Styracosaurus doskonale odpowiadał opisom Ngoubou. Uderzyło mnie to jak grom z jasnego nieba. Był inny dinozaur, który miał zniknąć wieki temu, ale Afrykanie, mimo, że nigdy nie widzieli podręcznika – perfekcyjnie opisali jego wygląd.
Gdy wyruszę na swoją następną ekspedycję w tamte strony, wezmę ze sobą ilustracje styrakozaura i będę z niecierpliwością czekał na potwierdzenie, w postaci zidentyfikowania go przez tubylców jako Ngoubou. Być może dokonamy odkrycia, przez które trzeba będzie na nowo pisać podręczniki.....

Źródło: www.cryptomundo.com
Tłumaczenie: Schnappi


Wizerunek styrakozaura:

Image

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


Ostatnio edytowany przez Schnappi, 08 Lis 2006, 21:31, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 30 Paź 2006, 19:44 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Kolejny kuzyn Emele-Ntokue.
Cóż, wydaje się, że te relacje są bardzo prawdopodobne, ale ci murzyni...jakby to powiedzieć maja odmienne zdania.
Raz jak im sie pokazuje wizerunek zauropoda, to twierdza że tak wygląda M-M, a jak innym razem pokazuje im się im wizerunek ceratopsa, to też twierdzą, że tak wygląda M-M.
To tylko taki przykład.
Tyle, że tego zwierza obserwowali tylko tubylcy, a badacze nic nie widzieli...

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 30 Paź 2006, 19:59 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 881
Ciekawy artykuł, brawo !!!!

Zatem można jasno stwierdzić żę Kamerun mogą zamieszkiwać dinozaury..do jakich gatunków należą nie jest całkiem pewne...wiemy że Mokele-mbembe ma wygląd brontoazura..z tym że posiada niecharakterystyczny dla tej grypy zwierząt.
Zaś Ngoubou ma wygląd nie tyle triceratopsa ile jego kuzyna Styrakozaura.....dziwi mnie jedno zoogeografia tego paleontologicznego gatunku....może to jakiś inny gatunek być możę nie odkryty przez paleontologów...ale możliwe że będzie odkryty o dziwo przez zoologię. Trzeba będzie poczekać z kilka lat wtedy sie dowiemy czy dinizaury fakrycznie opanowały ziemię czy to tylko jakieś legendy krajowców.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 30 Paź 2006, 20:01, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 30 Paź 2006, 21:05 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
Mnie też, zaskakuje, takowa obecność styrakozaura w Afryce.
Ten "zaur" zamieszkiwał USA, ale jeśli skamieniałości torbaczy były odkrywane na Czarnym Lądzie, to w istnienie styrakozaura w Afryce, jestem w stanie uwierzyć !

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 31 Paź 2006, 08:29 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 881
Historia zwierząt na przestrzenie wielu milionów lat jest bardzo dziwna, np. ceratopsy zamieszkiwały całą ziemię, napewno też Afrykę....lub jak kto woli Gondwanę.

Torbacze dawniej zamiesziwały praktycznie cały glob, oprócz rejonów najzimniejszych, dopiero zmiany lądów kilka milionów lat temu doprowadziły do rozdzielenia się lądów, a pierwsza się oddzieliła Australia, zaś na pozosłaych kontynętach rozwinęły się łożyskowce które wyparły stamtąd torbaczy...o dziwo Ameryka południowa,, podobnie jak Australia była odzielona przez wiele mln. lat i dopiero ok. 3 mln. lat połączyłą się z Am. północną..a niektórym żyjącym tam torbaczą udało się przetrwać... przed napływającą nową fauną, jak wielbłądami, kotami, pekari, tapirami, jeleniami czy psami.

Powracając do tematu, Styrakozaur lub jego bliski krewny może żyć w Kamerunie, ale nie musi.. nie zawsze choć często relacje światków muszą sie odnosić do dinozaura...czasem tu chodzi o znane zwierzę....ale praktycznie większość pozanych w XX i XIX wieku zwierząt początkowo było wymysłem tylko krajowców, tylko oni znali te zwierzęta !!!!!

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


Ostatnio edytowany przez quatl pietrzak, 31 Paź 2006, 08:30, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 12 Lis 2006, 14:37 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
"Caniche" napisał(a):
[...] wiemy że Mokele-mbembe ma wygląd brontoazura..

Sam jestes brontozaurem :x OD 30 LAT Z GÓRĄ UŻYWA SIĘ NAZWY APATOZAUR!!!!!!!!!!!
Teraz mój wykład jak sie zachowywać i nie byc deb*lem.
1. Dinozaury NIE pływały ANI NIE latały!!!!
2. Prosze podawać jeżeli można PRAWIDŁOWO SPOLSZCZCZONE nazwy!!!!
3. Jak nie wiecie jak NAPISAĆ coś to do tego służy strona www.dinozaury.com
A jak nie to spi*********e

[size=9px][ Dodano: 2006-11-12, 15:42 ][/size]
"Kiedrzu" napisał(a):
ale jeśli skamieniałości torbaczy były odkrywane na Czarnym Lądzie, to w istnienie styrakozaura w Afryce, jestem w stanie uwierzyć !

Torbacze istniały już w triasie kiedy wszystkie lądy były złączone w jeden kontynent

_________________
<i><b>"ale większość to prawdopodobnie gatunki typu "co ty tu k***a robisz" - czyli takie, które normalnie zamieszkują/zamieszkiwały inny rejon świata"</b></i> <i>[size=120]Ivellios[/size]</i>


Ostatnio edytowany przez Pawel, 12 Lis 2006, 14:39, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 12 Lis 2006, 14:44 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
A ja powiem ci mój wykład.....
ino raz....wiele osób używa nazwy brontozaur w tym ja od czasu do czasu i wogóle mi to nie przeszkadza że ktoś tak mówi.
ino dwa....jakoś nie zauważam żeby ktos na tym forum pisal o tym, że pterozaury i plezjozaury to dinozaury...

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 12 Lis 2006, 15:43 
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2006, 10:52
Posty: 1748
Miejscowość: Koserz
"Pawel" napisał(a):
deb*lem

Jak można cenzurować takie słowo?
Pawel, nie gorączkuj się tak. Kiedrzu ma racje - jakoś nie zauważyłem żeby ktoś na forum uważał że pterozaury i plezjozaury były dinozaurami. A nawet jeżeli ktoś tak napisze, to nie nazywaj się głupkiem bo każdy może czegoś nie wiedzieć. Zwróć mu uwagę i to wszystko.

_________________
Image
Image
Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna – ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy.
                                                                    Albert Einstein


Ostatnio edytowany przez nikifoor, 12 Lis 2006, 15:44, edytowano w sumie 1 raz

 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 12 Lis 2006, 20:59 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
Po pierwsze nie chce was (przy najmniej tych "myślących") uraźić tak wiec nie formuuje całego "skrótu myślowego"
Po drugie powiedzenie "Brontozaur" to jak przekonania polityczne z upadku muru Berlińskiego (nie chce nikogo obraźić a jak obraźiłem to przepraszam)
Po trzecie wystarczy poszukać z 10 tematów o gadach (pterozaury oraz inne gady) i znajdziesz co najmniej 4-6 takich stwierdzeń.

_________________
<i><b>"ale większość to prawdopodobnie gatunki typu "co ty tu k***a robisz" - czyli takie, które normalnie zamieszkują/zamieszkiwały inny rejon świata"</b></i> <i>[size=120]Ivellios[/size]</i>


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 13 Lis 2006, 17:34 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
No i jak się znajdzie takie stwierdzenia, to i jakoś tak bardzo nikt nie bierze pod uwage takich stwierdzeń...nawet JA.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 22 Lis 2006, 20:46 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
A może zamiast się kłócić, wrócilibyśmy do dyskusji o Ngoubou? To przecież interesujący temat, tymczasem sprzeczacie się o co inne, jakby był tak nudny, że aż trzeba gadać o czymś innym.....:/

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 17:15 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2005, 18:18
Posty: 2960
Miejscowość: Łódź
"Schnappi" napisał(a):
A może zamiast się kłócić, wrócilibyśmy do dyskusji o Ngoubou? To przecież interesujący temat, tymczasem sprzeczacie się o co inne, jakby był tak nudny, że aż trzeba gadać o czymś innym.....:/


Coś w tym jest co mówisz....

A wracając to tego tematu i pokrewnych.
Jeszcze pół roku temu, byłem pewien, iż istnienie Mokele-Mbeme, Emele itp jest pewne na bank.
Lecz po mału dochodze do wniosku, że całe te żyjace gady w Afryce poprostu mogą być zwykłym mitem, legendą czy choćby jakimś znanym zwierzęciem.
Dlaczego tak twierdze ???
Ino raz - tubylcy, nie są zbytnio pewni co widzieli, jeśli wogóle coś widzieli...gdy pokaże im sie wizerunek brontoza...sic...apatozaura(nie chce by znowu doszło do kłótni...), zgodnie twierdzą, że to jest M-M, natomiast gdy za jakiś czas/za kilka lat, pokaże im sie wizerunek smoka lub ceratopsa twierdzą, iż to jest M-M
Ino dwa - niedawna wyprawa kryptozoologiczna do Gambii w celu poszukiwania Gambo i Ninki-Nanki, zakończyła sie fiaskiem i cała ekipa zgodnie powiedziała, iż gambo mógł być delfinem, tylko mocno już "nadpsutym", a ninki-nanka, poprostu jest mitem lub zwykłym waranem/pytonem/krokodylem.

Czarne chmury zbierają się nad tematem dinozaurów w Afryce, co i ja zauważyłem, choć mam nadzieje, ze to co mówie, nie jest do końca prawdą i w rzeczywistości mimo, iż raczej jestem przekonany, że M-M istnieje na 35%, istnieje on naprawde.


Dodam tylko, że odnosze się TYLKO do tematu dinozaurów w Afryce i nie myśle tak samo o kongamgato oraz o doniesieniach o dinozaurach z innych części świata.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 17:38 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Ale wiesz....z Ngoubou sprawa jest inna...ewidentnie inna......Pigmeje, po obejrzeniu ilustracji wielu wymarłych zwierząt, stwierdzili, iż triceratops go przypomina, ale to jednak nie to, więc tu wyraźnie widać, że ci ludzie wiedzą o czym mówią.W dodatku nie pokazano im obrazków styrakozaura, którego Ngoubou tak bardzo przypomina, lecz właściwie sami tego dinozaura naszkicowali, tylko że wg nich to Ngoubou!
Więc myślę, że nawet jeśli z opowieściami o M-M czy E-N wiele jest nie tak, to ta jednak relacja wygląda bardzo wiarygodnie.......

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 17:43 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
Może znowu wyjdę na sceptyka i niedouka, ale dziwi mnie, że pigmeje potrafią cokolwiek naszkicować :? A tym bardziej tak dokładnie żeby z tego wywnioskować, że to jakiś dinozaur... I żeby było mało, na podstawie takiego prymitywnego szkicu określić jaki to dinozaur...

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 18:07 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
Styrakozaur jest akurat charakterystyczny, a przecież, gdyby to były legendy i nie wiedzieliby dokładnie jak to wygląda, mogliby powiedzieć, że Ngoubou to triceratops, bo przecież on z grubsza styrakozaura przypomina.

I nie oceniaj tak nisko Pigmejów, podróżnicy, którzy się z nimi zetknęli uważa ich za bardzo sprytnych. :wink:

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 18:11 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2006, 12:53
Posty: 1906
Miejscowość: z Krainy Leniwców
"Schnappi" napisał(a):
mogliby powiedzieć, że Ngoubou to triceratops, bo przecież on z grubsza styrakozaura przypomina.


No raczej nie mogliby, bo nie znają poszczególnych nazw dinozaurów, a przypuszczam że nawet słowa "dinozaur" nie znają. :)

_________________
Kryptozoologia


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 23 Lis 2006, 18:21 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2006, 18:27
Posty: 895
No...użyłem złego słowa...chodziło mi o to, że pokazano im wizerunki triceratopsa i orzekli, iż jest bardzo podobny do Ngoubou, ALE TO KATEGORYCZNIE JEDNAK NIE TO.

_________________
Ta demokracja to piękny stan, bo w niej się każdy czuje jak pan, bo w niej się każdy czuje jak gość, póki go hołotą nie nazwie ktoś!

www.azyl.schronisko.net - Pomagajmy bezdomnym kotom!


 Profil 
 
 Temat postu: Ngoubou
PostWysłany: 24 Lis 2006, 13:02 
Redaktor
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sie 2006, 12:00
Posty: 881
Dinozaury od dawna pojawiaja się w legendach krajowców, i nie sa to tylko pobiezne teorie ale prawdziwe informacje zmieszane z folklorem miejscowych. ngoubou to zapewne jeden z nich....a jak to bywa relacje sa z terenów równikowych dzungli kamerunu. Przetrwanie dinozaurów akuat w lasach tropikalnych według mnie jest najbardziej prawdopodobne, tu przecież żyją relikty przeszłości jak okapi, hipopotam karłowaty czy wiekszość pradadawnej fauny mezozoiku, wśród nich może także brontozaury(mokele-mbembe) styrakozaury(ngoubou) emela-ntouka(tricertops?) itd.

_________________
dzika przyroda. exploracja i odkrycia zoologiczne. wild fauna & flora notes. from quatl pietrzak/quatlwork . 2008-2017.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group