Kryptozoologia
 
Obecny czas: 29 Mar 2024, 08:08

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pazur
PostWysłany: 08 Lip 2014, 09:10 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2006, 18:55
Posty: 1114
Miejscowość: Konin
Prosto z naszej skrzynki mailowej, nie lada gratka dla archeologów.

Cytuj:
Szanowny Panie,

kilka lat temu znalazlem pod ziemia cos, co sprawia wrazenie jakby bylo pazurem jakiegos zwierzecia. W moim miescie, we Wloclawku budowano trase, w trakcie budowy, jako dziecko, spedzalem duzo czasu w pobliskim lesie, tam na glebokosci 4-10m znalazlem ten "pazur". Staram sie dowiedziec czym to tak naprawde jest. Przesylam zdjecia, prosze o pomoc.
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)


Zdjęcia:
http://s19.postimg.org/jf0qmegsz/DSC01302.jpg
http://s19.postimg.org/83y2y19xv/DSC01305.jpg
http://s19.postimg.org/y0rrandlf/DSC01306.jpg

Z tego co sam znalazłem, wiem że to kieł. Czego? Nie mam pojęcia.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 08 Lip 2014, 11:25 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Cytuj:
Z tego co sam znalazłem, wiem że to kieł. Czego? Nie mam pojęcia.

Wilki i psy mają chyba mniejsze kły, więc może należał on do świni/dzika?


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 08 Lip 2014, 12:46 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lip 2014, 22:48
Posty: 60
Dzik wydaje się najbardziej prawdopodobny.

http://forum.przyroda.org/download.htm? ... a1691791b0


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 08 Lip 2014, 17:40 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Dzik fakrycznie pasuje, nawet wygląd zębu by się zgadzał. Jednak nie wiem, czy nie za mały dla dorosłego dzika. Raczej do warchlaka.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 08 Lip 2014, 22:03 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
Czy to co jest na końcu kła nie jest przypadkiem skałą? Dziwnie to wygląda - albo wysuszona tkanka albo też błoto - jeżeli to jest skała to znalezisko jest o wiele starsze. Zwłaszcza ciekawi mnie wygląd otworu nerwowego (krwionośnego?) na czubku. Stawiał bym na dzika a jeżeli to jest skamieniałość to na dużego kota lub hienę jaskiniową. Głębokość też by się zgadzała - w warstwie 5-10 cm można znaleźć takie skarby a zęby potrafią zachować się w idealnym stanie.

Ps: "nie lada gratka dla archeologów." - Nie zajmujemy się takimi sprawami - to dla Paleontologów :D Tak wgl to piszę teraz z telefonu, będąc na wykopaliskach (; więc nie będę za często pisał przez jakiś miesiąc...


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 04:53 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Skamieniały ząb byłby raczej matowy, a w tym odbija się światło więc to a końcu to raczej zaschnięte błoto.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 09:09 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lip 2014, 22:48
Posty: 60
Mieliśmy w ogóle w Polsce hieny jaskiniowe?


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 09:24 
Specjalista
Specjalista
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Mar 2011, 17:45
Posty: 564
Miejscowość: Gdynia
Tak, swego czasu zamieszkiwały Europę, w tym również Polskę.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 09:30 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 08 Lip 2014, 19:36
Posty: 36
Zamieszkiwała w okresie plejstocenu od ok. 500 000 lat temu Europę (jej szczątki znane są także z terenów Polski) pisze na Wikopedi . ze wystepowały tez w Polsce


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 16:58 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sie 2012, 16:39
Posty: 247
Pawel napisał(a):
Czy to co jest na końcu kła nie jest przypadkiem skałą? Dziwnie to wygląda - albo wysuszona tkanka albo też błoto - jeżeli to jest skała to znalezisko jest o wiele starsze. Zwłaszcza ciekawi mnie wygląd otworu nerwowego (krwionośnego?) na czubku. Stawiał bym na dzika a jeżeli to jest skamieniałość to na dużego kota lub hienę jaskiniową. Głębokość też by się zgadzała - w warstwie 5-10 cm można znaleźć takie skarby a zęby potrafią zachować się w idealnym stanie.


Hmmm. Na dzika rozmiar by pasował, mniej więcej tej wielkości bywają kły górne u odyńców, czyli fajki. Nie pasuje jednak kształt tego ząbka. Fajki od strony, hmmm, twarzowej, są na ogół płaskie, a nawet i bywa, że wgłębione, ten kieł nie jest. Śliczne rowki odpływowe na bokach wskazywałyby raczej na jakiegoś sporego kotka. Na ten przykład rysia.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 20:14 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Raczej nie sądze, żeby ząb nalażał do rysia. Nie wiem czy nie jest za duży i zbyt masywny, choć kto wie.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 21:11 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sie 2012, 16:39
Posty: 247
Chudy Pan napisał(a):
Raczej nie sądze, żeby ząb nalażał do rysia. Nie wiem czy nie jest za duży i zbyt masywny, choć kto wie.


Ponad połowa tego zęba to jest korzeń.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 09 Lip 2014, 22:08 
Nowa krew
Nowa krew

Rejestracja: 09 Lip 2014, 22:05
Posty: 1
Witam, to nie jest zaschniete bloto tylko skala. Jak juz wspomnialem, znalazlem go na terenie kompleksu lesnego, w miejscu gdzie zbudowano trase, wczesniej niczego tam nie budowano.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 13:24 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Przepraszam, że odgrzebuję nieaktywny temat, ale przypomniała mi się jedna rzecz. Jeśki ząb byłby na głębokości. ponad 10 cm znaczyłoby to, o ile nikt tam nigdy nie kopał i ząb pochodzi ze szkieletu, to, że zwierzę to żyło tam baaaaardzo dawno temu, co najmniej paręset lat. Inna sprawa jeśli ząb pochodzi od dzika, to może znaczyć, że dzik mógł, grzebiąc w ziemi najzwyczajniez go stracić gdy trafił na korzeń, ząb się wbił, dzik o stracil przy mocniejszym ruchu głową, a korzeń się rozłorzył.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 15:02 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sie 2012, 16:39
Posty: 247
Chudy Pan napisał(a):
Przepraszam, że odgrzebuję nieaktywny temat, ale przypomniała mi się jedna rzecz. Jeśki ząb byłby na głębokości. ponad 10 cm znaczyłoby to, o ile nikt tam nigdy nie kopał i ząb pochodzi ze szkieletu, to, że zwierzę to żyło tam baaaaardzo dawno temu, co najmniej paręset lat.


No to przecież nie w polskim lesie, tam się cyklicznie robi różne wykopki, od czasu do czasu kragluje się ściółkę, wyorywuje się dukty i mnóstwo innych rzeczy się z glebą robi. Nie wspomnę już o dzikach, które potrafią ryć na znacznie większą głębokość niż 10 cm. Gleba w lesie, zwłaszcza takim nie będącym pierwotną puszczą, jest w ciągłym ruchu.


Cytuj:
Inna sprawa jeśli ząb pochodzi od dzika, to może znaczyć, że dzik mógł, grzebiąc w ziemi najzwyczajniez go stracić gdy trafił na korzeń, ząb się wbił, dzik o stracil przy mocniejszym ruchu głową, a korzeń się rozłorzył.


Widać, żeś acan mieszczuch i dziki znasz z obrazka. Nie ma takiego korzenia, który mógłby dzikowi złamać ząb, co więcej te zwierzęta potrafią przewracać duże kamienie ryjem, bez szkody dla uzębienia. Korzenie to jest dla nich pikuś i kaszka z mleczkiem. Poza tym ząb, zademonstrowany w tym wątku zachował większą część korzenia, ułamany jest sam jego koniec, co oznacza, że nie mogło się to stać, gdy znajdował się w szczęce właściciela.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 16:07 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Może i jestem z miasta, co nie oznacza, że trzeba mnie od razu ,,acanem mieszczuchem" nazywać. Teoretycznie na forum powinniśmy wysnuwać różne teorie. To, że moja teoria miała defekty, to nie powód do rzucanie wyzwisk. Poza tym uprzejmie zapytuje czy nie przeszło Ci przez myśl, że dzik, o ile to był dzik, mógł cierpieć na chorobę zębów i z tego powodupróbował pozbyć się bolącego zęba. Choroba mogła również ułatwić wypadnięcie takowego.

-- 16 Lip 2014, 16:12 --

Ponadto mógłbym złożyć raport za użycie obraźliwego sformułowania, ale nie zrobię tego, poniważ nie zamietzam pozbawiać forum ,,forumowiczów".


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 18:35 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 06 Lip 2013, 18:59
Posty: 262
Miejscowość: Przemyśl/ Kosienice
Obraźliwego sformułowania :laugh: :laugh: :laugh: Bitch please :hihi:

Wiedźma po prostu obaliła twoją teorię, nie dopatruj się we wszystkim wyzwisk, czy też innych "plam na honorze" :hihi:
BTW acan to nie synonim słowa pacan. 8)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 18:42 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
No wiem. Przesadziłem. Szczerze, to ,,acan" skojarzył mi się z ,,pacan". Nie oznacza to, że nie zirytowałem się trochę. A co do tego, że dzik rył płycej to nie dowód przeciw mojej teorii.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 19:35 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sie 2012, 16:39
Posty: 247
Chudy Pan napisał(a):
Może i jestem z miasta, co nie oznacza, że trzeba mnie od razu ,,acanem mieszczuchem" nazywać. Teoretycznie na forum powinniśmy wysnuwać różne teorie. To, że moja teoria miała defekty, to nie powód do rzucanie wyzwisk.


A nie barczyłbyś, waćpan, jam despektu czynić ci nie zamiarowała.

Cytuj:
Poza tym uprzejmie zapytuje czy nie przeszło Ci przez myśl, że dzik, o ile to był dzik, mógł cierpieć na chorobę zębów i z tego powodupróbował pozbyć się bolącego zęba. Choroba mogła również ułatwić wypadnięcie takowego.


Ząb nie wygląda na tknięty chorobą, ale wykluczyć się nie da. Jednakże do dzika nie pasuje kształt tego kła.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 19:57 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Możeś i despektu czynić nie zamierzała, ale czymże jest ów ,,acan"? Jednak proponuję byśmy waśnie na bok ostawili i zastanowili się nad zwierzęciem, które ząb tenże straciło.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 20:16 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Sie 2012, 16:39
Posty: 247
Chudy Pan napisał(a):
Możeś i despektu czynić nie zamierzała, ale czymże jest ów ,,acan"? Jednak proponuję byśmy waśnie na bok ostawili i zastanowili się nad zwierzęciem, które ząb tenże straciło.


"acan" to skrót od waszmość pan. Popularny w staropolszczyźnie.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 16 Lip 2014, 20:19 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 22 Cze 2014, 18:57
Posty: 273
Aaa... Kapuje.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Pazur
PostWysłany: 17 Lip 2014, 21:23 
Moderator
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2006, 18:55
Posty: 1114
Miejscowość: Konin
Napisałem jakiś czas temu do Zakładu Paleobiologii i Ewolucji.
Panowie odpisali, co mnie zaskoczyło. Wg. mnie ich odpowiedź wyjaśnia pochodzenie kła.

"Obiekt wygląda na siekacz dużego bobra lub kieł dzika, ale na podstawie zdjęć nie potrafię stwierdzić niczego wiarygodnie."


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 23 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group