Kryptozoologia
 
Obecny czas: 20 Kwi 2024, 01:46

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 07:39 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Wczoraj w lesie dokonałem dziwnej obserwacji. Otóż:
Na pieńku siedział pająk, jego wielkość była zbliżona do płyty CD. By koloru Czarno-Brązowego i pokryty włoskami. Gdy podszedłem bliżej by przyjrzeć się dokładniej, pająk najwyraźniej mnie zauważył i uciekł w gęste zarośla Wilczej Jagody.

Jak myślicie co to mogło być?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 10:47 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Może komuś uciekł jakiś egzotyk. Jaki gatunek to trudno określić, zbyt mało szczegółów...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 13:35 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
W mojej okolicy nikt niema tarantul skoda im pieniędzy a poza tym to było w środku lasu więc.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 18:24 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Największe gatunki występujące w Polsce :
1. Bagnik nadwodny
2. Bagnik przybrzeżny
oba barwy brunatnej...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 21:40 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
Wiem że przyczepię się ale Tarantule to nie to samo co Ptaszniki... Tarantule żyją w Europie i w Polsce (bodajże Tarantula Ukraińska), są dość agresywne i gryzą (słowo Tarantula pochodzi od przesądu że po ugryzieniu trzeba zatańczyć szybki taniec tzw. Tarranto). Wiem że czepiam się ale to mnie wnerwia.

Cytat z wiki:

Tarantula - zwyczajowa nazwa nadawana kilku południowo- i środkowoeuropejskim rodzajom dużych pająków z rodziny pogońcowatych - Hogna, Lycosa i Geolycosa.

Zwyczajowo w kilku językach, m.in. w polskim, mianem "tarantuli" nazywa się niesłusznie wiele większych gatunków pająków, zwłaszcza ptaszników. Jednak w języku angielskim również oficjalnie nazwy wielu ptaszników zawierają słowo "tarantula".

_________________
<i><b>"ale większość to prawdopodobnie gatunki typu "co ty tu k***a robisz" - czyli takie, które normalnie zamieszkują/zamieszkiwały inny rejon świata"</b></i> <i>[size=120]Ivellios[/size]</i>


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 25 Wrz 2010, 22:05 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Wielkości płyty CD???? Dasz sobie rękę uciąć, że był tej wielkości??

A co do hodowli to nie byłbym taki pewny. W Polsce są dość "dziwne" przepisy dotyczące hodowli pająków i dlatego większość hodowców woli robić to po kryjomu i nielegalnie.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 26 Wrz 2010, 10:00 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Pająk zajmował niemalże cały pieniek który był troszkę większy od płyty CD. Postaram się go opisać dokładniej.

Wielkość pająka już znacie. Ciało było pokryte włoskami, kolor był czarno-brązowy (lub bardziej coś pomiędzy nimi). Nie był to pogoniec gdyż widuje je często i na dodatek gdyby był to pogoniec to miałby dużo mniejsze szczękoczułki. Tarantula ukraińska to nie była gdyż to co obserwowałem miało mniejsze oczy.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 26 Wrz 2010, 13:30 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Z twoich opisów wynika, że dobrze znasz się na pająkach, skoro potrafisz widzieć go przez kilka sekund i stwierdzić wielkość szczękoczułków i oczu i porównać je z 2 innymi rodzajami pająków to ja nie mam nic do powiedzenia:) Powiem ci tylko, że pytałem kumpla który zna się na pająkach baaaaardzo dobrze i on twierdzi, że ściemniasz. To tyle ode mnie


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 26 Wrz 2010, 17:28 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
To nie było kilka sekund. Przyglądałem mu się z 20 sekund, a gdy podszedłem to zwiał.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 27 Wrz 2010, 12:06 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Gru 2005, 15:16
Posty: 220
Miejscowość: Wrocław
MarcinK napisał(a):
Nie był to pogoniec (...) gdyby był to pogoniec to miałby dużo mniejsze szczękoczułki. Tarantula ukraińska to nie była gdyż to co obserwowałem miało mniejsze oczy.

Gdyby to był pogoniec to byłby kilkanaście razy mniejszy! Dziwne, piszesz że na podstawie wielkości szczękoczułek próbujesz wykluczyć przynależność gatunkową. A co do oczu - hmmm, tzn jakie miało to to oczy? Średnica 1,2 mm czy 1,8 mm? Ile ich było? Zakładam, że widziałeś na wolności setki tarantul ukraińskich i na 100%, właśnie na podstawie wielkości oczu, możesz powiedzieć że to nie tarantula.
Śmiechu warte.

Marcin, a może to mutant który uciekł z tajnego rządowego laboratorium? Z pewnością jakieś się znajduje w twojej okolicy, tyle że jest tak tajne, że miejscowi nic o tym nie wiedzą. ;)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 27 Wrz 2010, 12:16 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Kurde Nie Szczękoczułki tylko Nogogłaszczki, pomyliłem się. A oczy praktycznie nie zauważyłem. A u tarantul ukraińskich w porównaniu z rozmiarem całego ich ciała są dość duże.

Kurde opiszę wam go dokładniej.
Wielkość: Jak płyta CD
Kolor: Brązowo-Czarny (coś pomiędzy)
Pokrycie ciała: Włoski
Liczba odnóży: 8
Ciało podzielone na Głowotułów i Odwłok
Para dość sporych Nogogłaszczek zakończonych pazurkami
I co to jest?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 27 Wrz 2010, 16:16 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 08 Sie 2010, 19:03
Posty: 74
Miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Pewnie ktoś wywiózł ptasznika z hodowli do lasu xD.W mojej szkole ostatnio na ścianie był taki wielki szary pająk,oczywiście dzieci zaczęły wrzeszczeć.Ale po chwili pajączek gdzieś zwiał i chyba nikt go już nie zobaczył.

_________________
http://smoki.nightwood.net/index.php?ref=1599244


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 27 Wrz 2010, 16:27 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 18 Lip 2010, 23:33
Posty: 25
dzieci ? a ty ile masz lat skoro ta sama szkoła?:) coś mi się wydaje ze ściemniasz albo była to tarantula ukraińską i jesteś wielkim szczęściarzem ze widziałeś ja na wolności lub tez ktoś chciał się pozbyć ptasznika i wypuścił go do lasu nie mało takich przypadków, a wątpię ze jesteś aż takim ekspertem ze po 20 sek potrafisz odróżnić jaki to dokładnie gatunek . Pozdrawiam


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 27 Wrz 2010, 21:51 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lis 2009, 19:02
Posty: 266
Miejscowość: Bielsko-Biała
Przecież on ewidentnie ściemnia, (Marcin zapomniałeś napisać jakie ten pająk miał skrzydła)
Jak się rejestrowałem na to forum to tu się poważni ludzie wypowiadali. Ja mam dużo cierpliwości i sprawdzam każdą twoją nowinkę, ale miej szacunek do innych forumowiczów i przestań kłamać bo marnujesz tylko czas swój i nasz.

Gdybyś napisał, że widziałeś dużego pająka, opisał jego barwę, ewentualnie pokrycie jakimiś włoskami itd to może bym ci uwierzył, ale jak zacząłeś pisać o szczękoczułkach które nagle zmieniły się w nogogłaszczki to ja dziekuję. Aż boję się pomyśleć czym ten pająk w ciebie strzelał i w jakim języku na ciebie krzyczał.
Masz wiedzę i pasję ale dobrze je wykorzystaj bo jak na razie to to nawet nie ociera się o naukę.

sorry ale taka jest prawda, pozdro


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 03 Gru 2010, 18:03 
Zaawansowany
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lis 2010, 14:52
Posty: 156
Jest dość prawdopodobne, że widziałeś ptasznika, w niewielkim miasteczku niedaleko mojego (ok 10km) znaleziono w garażu straży pożarnej rozjechanego ptasznika czerwonokolanowego.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Tarantula?
PostWysłany: 13 Mar 2011, 07:45 
Nowa krew
Nowa krew

Rejestracja: 13 Mar 2011, 07:22
Posty: 1
Oj, oj!
Jakoś przypadkiem trafiłem na to forum i akurat szczęściem trafiłem na ten temat ;D Jeżeli we wszystkich tematach wypowiadacie się z taką wiedzą nt. omawianej grupy zwierząt, to ja bym 2x się zastanowił nim czerpał bym wiedzę z tej strony ;D Ale nie chcę obrażać nikogo, jeżeli to zrobiłem to sorry!

Dlaczego piszę... bo pająki to moja pasja i hobby...
Po pierwsze podpisuję się pod postem usera "Pawel", dobrze prawi.
Co do krewniaków ptaszników żyjących w polsce to mamy trzy gatunki:

* Atypus affinis – gryziel zachodni
* Atypus muralis – gryziel stepowy
* Atypus piceus – gryziel tapetnik

Można je pomylić z ptasznikami, z racji budowy (szczególnie szczękoczułki charakterystycznej budowy, kły jadowe równolegle ułożone do ciała - cecha dość prymitywnych pająków)

Podobne rozmiarowo do płyty CD jest większość ptaszników (oczywiście już dorosłych), ale one w Polsce nie występują!
W naszym kraju NIE MA NATURALNIE WYSTĘPUJĄCYCH pająków tej wielkości, jakchkolwiek!

Co do innych pająków, to chociażby T.atrica, nie ma takich rozmiarów, ale może spanikowałeś i wyolbrzymiłeś wielkość. Mógł to być też Dolomedes fimbriatus - on również jest jak na nasze warunki dość spory. Oba maja brązowo-czarne ubarwienie.

A jeżeli, uważacie, że to jakaś nieodkryta kryptyda - to tego argumentu w 100% nie odeprę, co nie zmiania faktu, że to mało prawdopobne. W PL odkrytych są setki pająków wielkości 3-4mm, których o ile nie ma się lupy się nie zauważy, a arachneolodzy mieli by ominąć pająka wielkości płyty CD? Raczej nie...


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group