Kryptozoologia
 
Obecny czas: 18 Kwi 2024, 20:50

Wszystkie czasy w strefie UTC






Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 78 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 08:27 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Cytuj:
jeżeli nie popierał byś teorii na podstawie filmów fantastycznych


Nie Fatastycznych tylko Fatnastyczno-Naukowych.

Cytuj:
Niewykluczone że ludzie spotykali węże i przerabiali je na smoki (np. smoki Chińskie)


Bu ha ha ha

W chinach przeciwieństwie do europy ludzie posiadali wiedzę przyrodniczą i rozluźniali węże (przecie używali ich w medycynie), tak więc się nie mondraluj ;D .

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 08:36 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Więc wyjaśnij mi dlaczego wszystkie smoki chińskie są wężopodobne? A co do używania węży w medycynie...pierwsze słyszę, zresztą skąd masz pewność kiedy pojawiły się pierwsze wyobrażenia na temat smoków w chinach? A może powstały właśnie wtedy kiedy Chińczycy zdobywali ową wiedzę przyrodniczą, kiedy jeszcze nie "rozluźniali" węży!?

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 08:42 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Cytuj:
Więc wyjaśnij mi dlaczego wszystkie smoki chińskie są wężopodobne?


Dlatego że ponieważ bo. Zapewne obserwowali węże morskie

Image

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 08:53 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
MarcinK napisał(a):

Dlatego że ponieważ bo. Zapewne obserwowali węże morskie


Buahahaha...
i w ten oto sposób poparłeś to co wcześniej napisałem podstawiając inne zwierze...a jakby co to o węzach morskich są chyba nieco inne legendy...mam na myśli że Chińczycy rozróżniali węże morskie od smoków :)

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 08:56 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
W mitologi chińskiej smoki były właśnie wężami morskimi.

Kurcze chciałem założyć temat w którym można by było podyskutować z ludźmi z pasją o potworach ale nie myślałem że jest tu tylu ignorantów. Co jeszcze Pabio ci nie pasuje może moja anatomia Hydry?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 09:01 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
"Lungi, czyli smoki azjatyckie wywodzą się z Chin, a początek legendzie dały im zapewne kości dinozaurów, które występują licznie na pustyni Gobi. Smoki chińskie znane są także w Japonii, Korei Południowej, Wietnamie i Azji Południowo-Wschodniej. Chiński smok posiada ciało węża, pysk wielbłąda, łuski karpia, łapy tygrysa i szpony orła. W pysku często trzyma perłę, która symbolizuje doskonałość." o smokach chińskich wdg wikipedii, nie ma ni o wężach morskich...aha i jeśli chodzi o ścisłość to zapewne wielu na tym forum poszukuje prawdy a nie fantazji, także opieramy się na przekonujących dowodach a nie filmach science fiction. Nie piszę tego aby cię obraźić tylko wskazać właściwą ścieżkę...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 09:45 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2010, 07:23
Posty: 10
Miejscowość: Lubuskie
Pabio napisał(a):
co do samych smoków nie opierajmy się na smoku kreowanym w popkulturze, proponuje spojrzeć na imaginację smoków z zamierzchłych czasów np. obraz "Św. Jerzy walczący ze smokiem" na wikipedii jest , zauważcie że teraz smoki są olbrzymami a kiedyś przedstawiano je jako niewielkie stworzenia wielkości kota maks człowieka i z czasem stawały się większe i bardziej fantastyczne.



Chyba najstarszy odnalezione przestawienie walczącego ze smokiem, przodek wszystkich innych obrazów o świętym Jerzym pochodzący z III wieku n.e. Odkryte przez polskich archeologów .
http://nowy.tezeusz.pl/blog/201462.html

Image


Za to w Skandynawii jest wiele przestawień smoka ale bardziej jako węża wodnego czasami do tego dochodzą płetwy.

Image

Uploaded with ImageShack.us

Dużo jest doniesień o nich z XIX wieku a co najlepsze zorganizowano w 1894 roku nawet towarzystwo do polowań na czele którego stanął król Szwedzki Oskar II.

Na północy smoki są duże czasami wężowate, na południu te smoki przestawia się jak do dzisiejszych bardzo skromnie np. chimery greckie są wielkości Lwa lub Konia.
Heros walczący z Chimerą V wiek p.n.e.
Image

Uploaded with ImageShack.us


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 09:56 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
To znaczy ze najprawdopodobniej, legendarne smoki to węże morskie wielkie jaszczurki.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 10:23 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2010, 07:23
Posty: 10
Miejscowość: Lubuskie
MarcinK napisał(a):
To znaczy ze najprawdopodobniej, legendarne smoki to węże morskie wielkie jaszczurki.


Nie, opieramy się na sztuce którą tworzyli ludzie czyli istoty które lubią fantazjować, ale możemy się dowiedzieć jak ich sobie wyobrażano 1000 lat temu a to już coś. Jestem daleki od klasyfikacja do danego gatunku, po prostu zbieram informacje. Bo przecież już wtedy były to zwierzęta półmityczne (bardzo rzadkie) teraz zeszły o jeden stopień niżej. Radzę nie być tak zapalonym tropicielem i rzucać różne teorie. Bardziej obserwować ślady jakie mogły zostawić w historii ludzkości i próbować odsiewać fantazje od czegoś bardziej możliwego.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 11:01 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
A jednak wiara w smoki była głęboko zakorzeniona, nawet do tego stopnia iż składano im ofiary...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 11:32 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2010, 07:23
Posty: 10
Miejscowość: Lubuskie
Pabio napisał(a):
A jednak wiara w smoki była głęboko zakorzeniona, nawet do tego stopnia iż składano im ofiary...

Tak samo jaki innym istotą, Indianie w Kanadzie składali ofiary z owoców potworowi z jeziora który ponoć wciągał konie białych osadników. W średniowieczu było wiele zwyczajów dokarmiania skrzatów domowych lub innych stworzeń opiekuńczych. Zobacz ile tego było w Egipcie, u Majów czy w Indiach przecież z tego można ułożyć największe zoo : Kobry, krokodyle, koty, jaguary, małpy, krowy... Szamani według niektórych wierzeń potrafili nawiązać kontakt z tym zwierzętami, ich duchami, albo bogiem który reprezentował dane zwierzę. To nic szczególnego że akurat smoką też składano ofiary i modlono się do nich, zobacz np. wikingowie gdzie kult smoka jako opiekuna była bardzo duży że na łodziach umieszczano ich podobizny.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 11:43 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
No wiem ale zauważ że w większości przypadków ofiary składano realnym zwierzętom, krokodylom, tygrysom itp., innymi słowy stworzeniom których się bali albo oczekiwali od nich opieki/pomocy (Bogowie itp.), a że oprócz chin smoki były raczej kojarzone z bestiami pożerającymi ludzi, pozwala to na stawianie nawet tak absurdalnych na dzisiejsze czasy tez potwierdzających istnienie bestii...:)

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 11:48 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Nie do końca. Aborygeni i Aztekowie (zanim ich wyrznęli koloniści) czcili wielkie węże które można uznać za smoki.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 11:57 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Racja ale ta cześć, po części była wywołana strachem a po części ich mitologią/religią (o ile takową posiadali, nie znam się na starożytnych cywilizacjach). Ostatnio oglądałem program w którym zoologowie, na istniejących gadach i płazach tłumaczyli fenomen smoków, może i coś w tym jest ale mnie to nie przekonuje dlatego jednak stawiałbym na nieznany nowoczesnemu światu gatunek o atrybutach wspomnianych przeze mnie wcześniej...:)

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 12:09 
Początkujący
Początkujący
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Wrz 2010, 07:23
Posty: 10
Miejscowość: Lubuskie
Pabio napisał(a):
No wiem ale zauważ że w większości przypadków ofiary składano realnym zwierzętom, krokodylom, tygrysom itp., innymi słowy stworzeniom których się bali albo oczekiwali od nich opieki/pomocy (Bogowie itp.), a że oprócz chin smoki były raczej kojarzone z bestiami pożerającymi ludzi, pozwala to na stawianie nawet tak absurdalnych na dzisiejsze czasy tez potwierdzających istnienie bestii...:)

Ależ ja nie neguję że mogły istnieć lub jeszcze jakiś uchował ;) lecz chodzi o samo pojęcie smoka jako smoka. Zadam pytanie : Ile z smoka jest w tych smokach ? Chodzi o kryptydy i całkiem możliwe że chodzi o różne gatunki które nawet nie muszą mieć łusek i że wszystko rzucamy do jednego worka.

Od skrzatów, bogów drzew też oczekiwali opieki co nie znaczy że istniały.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 18:04 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 19 Lip 2010, 17:15
Posty: 74
Miejscowość: Ostrowiec Świętokrzyski
Pierwowzorem Smoka chińskiego mógł być jakiś gatunek warana. Ładnych parę lat temu było doniesienie we Wiadomościach o dużej jaszczurce podobnej do warana, która została znaleziona jeśli się nie mylę w Pekinie.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 29 Wrz 2010, 22:56 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
a może prostsze rozwiązanie? Tu Pabio już ruszył z tej strony temat. Nie sądzę aby po odkopaniu np: czaszki tricertopsa..czy tyranozaurusa chiński możnowładca w np: w 2 wieku n.e. (czy jak wolicie) obejrzał ją, podrapał się w głowę i stwierdził: tyranozaurus rex, dinozaur żyjący wtedy i wtedy, drapieżnik o rozmiarach takich i takich wymarły na początku tej i tej ery:) Raczej uznał, że ma namacalny dowód istnienia smoków. A cóż się działo jak odkopano po części kompletny szkielet?? Wielkość bestii, przecież to musiał być smok. Smokami mogły być szkielety plezjozaurów (smoki morskie), pterozaurów..więc mamy skrzydła. Nie sądzę aby w zamierzchłych czasach umiano zawsze dokładnie złożyć szkielet..więc jak np: znaleziono w pobliży siebie skamieniałe kości skrzydeł pterozaura i np: szkielet raptoropodobnego..to co mamy?:)
To także tłumaczy, że legendy o smokach występują na całym świecie..dokładnie tak samo jak występują skamieniałości.
No i w obliczu tak namacalnych dowodów jak czaszki z rogami, pełne ostrych zębów, łapy uzbrojone w pazury, olbrzymie rozmiary, wielkie skrzydła, długie szyje uznano smoki za fakt, i trudno się temu dziwić.
No i teraz kto upolował smoka był bohaterem, wiec każdy większy gad (np: który zapuścił się w tereny gdzie nielicznie występował) mógł być uznany za smoka, prości ludzie nawet widząc tylko cielsko zabitego np: aligatora oddawali hołd zbawcy który zabił bestię. itd. itp. a legenda rosła.
A pamiętacie jak z cyrku uciekał aligator prosto do Wisły? Że było lato dobrze sobie radził, zapychając się głownie ptactwem nie spodziewającym się takiego zagrożenia. Jak zobaczyły go dzieci z jednej z wiosek przy Wiśle, gdy wylegiwał się na piaseczku przy brzegu, zgadnijcie z jakim krzykiem pobiegły do domu?:))) SMOK!!!!:) i pewnie jedno z nich widziało jak zionął ogniem w ich stronę..a przynajmniej uniósł łeb dokładnie w tym celu:)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 01 Paź 2010, 12:42 
Administrator
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Mar 2006, 09:31
Posty: 947
Miejscowość: Przemyśl
Owszem ale skąd wydedukowali że kości należały do... GADÓW? Każdy smok był przedstawiany jako gad z łuskami i zionący ogniem. Ale skąd ludzie wydedukowali że były to gady, nie znając w ogóle gadów większych od jaszczurki? Np. Eskimosi w ogóle nie znali gadów a przedstawiali swojego smoka jako zwierzę z łuskami. W wielu kulturach zioną one ogniem - jak to wytłumaczysz?

_________________
<i><b>"ale większość to prawdopodobnie gatunki typu "co ty tu k***a robisz" - czyli takie, które normalnie zamieszkują/zamieszkiwały inny rejon świata"</b></i> <i>[size=120]Ivellios[/size]</i>


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 01 Paź 2010, 17:52 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
No właśnie Eskimosi są słabą stroną teorii dinozaurów. Przecież oni nigdy w życiu nie widzieli niczego z łuskami poza rybami oczywiście, więc trudno by im było wyobrazić sobie smoka.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 02 Paź 2010, 06:09 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Nie jetem pewien ale wydaje mi się że w rejonach arktyki także znajdowano skamieniałości....

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 02 Paź 2010, 06:11 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Ale skąd wiedzieli że te zwierzaki były pokryte łuską? Wszystkie zwierzęta lądowe w Arktyce mają albo futro albo pióra.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 02 Paź 2010, 06:28 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
A no też fakt...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 02 Paź 2010, 19:04 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
po pierwsze nie wszystkie smoki posiadały łuski po drugie mając za wzór tylko "jak ktoś zauważył" ryby lub renifery i niedźwiedzie..itd..czemuż nie mogli ubrać wyobrażeń w łuski..mogli tez we włosy lub pióra..i dodam, że na pewno mieli większa wyobraźnie od nas..a po trzecie..eee nie chce mi się:)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 03 Paź 2010, 06:21 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
keronie odkąd to na Grenlandii żyją renifery? Renifery występują tylko w północnej europie i Azji i kto tu niema wiedzy przyrodniczej?

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 03 Paź 2010, 10:38 
Średnio zaawansowany
Średnio zaawansowany

Rejestracja: 08 Lip 2009, 11:43
Posty: 82
Miejscowość: Śląsk
są woły piżmowe, w śnieżycy można się pomylić :)

swoją drogą - kosci dinozaurów innych stworów znajdywano również na Zielonej Ziemi, ale nie słyszałem jeszcze o eskimoskich smokach, ale to może być fakt mojej niewiedzy :)


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 03 Paź 2010, 15:34 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
Machno napisał(a):
są woły piżmowe, w śnieżycy można się pomylić :)


Można ale skąd niby wymyślili łuski? Przecież taki Eskimos widział w życiu co najwyżej rybę z łuskami.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 03 Paź 2010, 17:44 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 18 Lip 2008, 08:14
Posty: 252
Marcinek błagam wyluzuj...nikt nie mówił o Grenlandii to tylko o Arktyce...to po pierwsze.. Jeśli uważasz, że mowa o Eskimosach musi dotyczyć tylko Grenlandii to grubo się mylisz i radzę uzupełnić wiedzę..to po drugie. A jeśli już nawet uznamy, że mowa o Grenlandii - to właśnie tam występuje licznie renifer ... to po trzecie.
Jeśli masz zamiar obrażać kogoś stwierdzeniami typu: "kto tu nie ma wiedzy przyrodniczej" to najpierw sam się zapoznaj z tematem. Czyste lenistwo które nie pozwala Ci na ten temat poczytać w necie mimo tego, że siedzisz przed kompem jest dołujące zwłaszcza u tak młodej osoby. Więc jeśli w Twej głowie tylko bajki, które stają się dla Ciebie obsesyjną prawdą wybacz nie mamy o czym rozmawiać. Dotychczas broniłem Twoich wypowiedzi tłumacząc wszytko młodym wiekiem (Godzilla ..temat fantastyczno-naukowy..kpina), teraz widzę, ze jesteś leniwy i bezczelny, nie posiadający za grosz wiedzy.
A skoro masz problem z wpisaniem nazwy Grenlandia i zaczerpnięciem wiedzy to służę pomocą:http://pl.wikipedia.org/wiki/Grenlandia - tu masz opisaną i faunę i florę tylko musisz się wysilić i przeczytać parę zdań. Trzymam kciuki, może Ci się uda.
Załamałeś mnie teraz, koniec dyskusji - to po czwarte.

Brawo Keron ktoś mądry tutaj się wypowiada.


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 04 Paź 2010, 05:21 
Zaawansowany
Zaawansowany

Rejestracja: 20 Cze 2010, 18:55
Posty: 212
Miejscowość: Żywiec
Ze słowami Kerona się zgodzę, ale to co zrobił kolega moderator jest trochę nie na miejscu. To tak jakbym pobił kogoś w szkole a nauczyciel poklepał mnie po plecach i powiedział mi "brawo należało mu się"...

_________________
... W morzu świec
Płynie łódź
Stoję w niej
Z grzechów mych
Napinam łuk
Strzelam w obłok...


KAT-Robak


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 04 Paź 2010, 11:43 
Doświadczony
Doświadczony
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2010, 14:43
Posty: 754
keron na Grenlandii żyją Karibu a nie Renifery oto mi chodziło rozumiesz? Oto mi chodziło że nie rozróżniasz tych zwierząt.

_________________
Image


 Profil 
 
 Temat postu: Re: Poszukiwacze potworów
PostWysłany: 04 Paź 2010, 20:03 
Początkujący
Początkujący

Rejestracja: 07 Sie 2010, 13:41
Posty: 16
Pax panowie bo tak was czytam i mnie to mierzi, a forum było takie ciekawe...

Cytuj:
jeżeli nie popierał byś teorii na podstawie filmów fantastycznych
Nie Fatastycznych tylko Fatnastyczno-Naukowych.

To tak jak porównywać Tolkiena i Lema obydwaj konfabulowali.

Ale do rzeczy, za wikipedią Artukuł Grenlandia ustęp Fauna:
"Świat zwierzęcy Grenlandii jest dość ubogi ze względu na trudne warunki klimatyczne. Na lodowcu, zajmującym 5/6 powierzchni wyspy praktycznie nie ma zwierząt. Na wybrzeżach żyją m.in. renifery, piżmowoły, niedźwiedzie polarne, pieśce (lisy polarne), wilki polarne, zające polarne, gronostaje, lemingi, a także ptaki – m.in. edredony, gęsi, mewy, pardwy i sowy śnieżne. Morze w pobliżu wyspy zamieszkane jest przez liczne ryby (np. rekiny, łososie, dorsze i mallotusy) a także duże ssaki morskie (około 30 różnych gatunków, m.in. wale grenlandzkie, białuchy, narwale, morsy oraz kilka gatunków fok, np.: grenlandzka, wąsata, obrożna (nerpa) itd.). Ponadto grenlandzkie wody zamieszkują liczne gatunki drobnych zwierząt (tzw. kryl), stanowiących pożywienie kręgowców, a spośród nich największe znaczenie mają krewetki.Na Grenlandii żyje ok. 700 gatunków owadów i pajęczaków: liczne komary, motyle, trzmiele i pająki."

za wiki o reniferach:

"Renifer (ren) (Rangifer tarandus) – ssak z rodziny jeleniowatych, zamieszkujący arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i Ameryce Północnej. Dla podgatunków północnoamerykańskich stosuje się nazwę karibu."

Czyli to też renifery obojętnie czy nazwiesz to po podgatunku czy gatunkowo zawsze będzie to Rangifer tarandus.

Marcinie nie ciągnij oftopa jeżeli już roztrząsacie temat smoków.
Skoro macie jakieś dowody na eskimoskie smoki podajcie źródło.


 Profil 
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz [ 78 posty(ów) ] Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:



cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group